2017 SAP HANA İnovasyon Ödülleri sahiplerini buldu

Steve Jobs’ın da belirttiği gibi, liderlerin ayrıştırıcı niteliği, inovasyondur. Son 10 yılda yaptığı satın almalar ve geliştirdiği çığır açan teknolojiler ile müşterilerine sürekli inovasyon sunan SAP, her yıl SAP çözümlerini kullanarak dijital ekonomide fark yaratan projeleri de ödüllendiriyor. Bu çerçevede hayata geçirilen SAP HANA İnovasyon Ödülleri’nin 2017 yılı kazananları geçtiğimiz günlerde SAPPHIRE NOW’da açıklandı. Toplam 150 başvurunun yapıldığı SAP HANA İnovasyon Ödülleri’ne 24 ülke ve 26 farklı endüstriden dünya çapında inovatif projeler katıldı.

Jürinin seçim yapmakta zorlandığı ve başa baş bir rekabetin yaşandığı 2017 SAP HANA İnovasyon Ödüllerinde, Türkiye’den de Türk Telekom, finansal dönüşümünü başarıyla hızlandıran SAP S/4HANA Finance projesiyle Özel Onur Ödülü’ne layık görüldü. Şirket bu ödülü, Türk Telekom, TTNET ve Avea şirketlerinin finansal verilerini ve operasyonlarını birleşme kapsamında tek bir sisteme entegre eden başarılı projesi sayesinde elde etti.

Türk Telekom, kârlı büyüme hedeflerine ulaşmak üzere finansal ve performans verilerini daha hızlı analiz etme ihtiyacı duyuyordu. Bunun için de finansal konsolidasyon ve raporlama süreçlerinin manuel yapıdan çıkarılması ve bilgi bütünlüğünün sağlanması gerekiyordu. Türk Telekom, bu finansal entegrasyon projesi ile dağınık ERP (kurumsal kaynak planlama) ortamını yeniden yapılandırıp SAP S/4HANA Finance üzerinde gerçek zamanlı olarak entegre hale getirmeye karar verdi.

SAP S/4HANA Finance çözümü sayesinde Türk Telekom, bütün finansal ve operasyonel verileri tek bir noktadan takip etmeye başladı. Ayrıca esnek, kolay anlaşılır ve kullanıcı dostu bir raporlama yapısı kurdu. Süreçler otomatize edilirken, gerçek zamanlı analitik tahminler ve simülasyonlar ile iş süreçlerindeki finansal etkiler anlık olarak değerlendirilebilir hale geldi. Türk Telekom bünyesindeki finans iş birimleri, SAP S/4HANA Finance ile raporlama, planlama ve konsolidasyon işlemlerinde çok daha sade bir ortama kavuştu.

2017 SAP HANA İnovasyon Ödüllerinin farklı kategorilerinde ilk sıralarda yer alan diğer projeler de şu şekilde sıralandı: Dijital Öncü Kategorisi’nde Aesculap AG yenilikçi bulut-tabanlı platform ve mobil uygulamalar projesiyle birinciliği kazandı. Sosyal Kahraman Kategorisi’nde ise SAP HANA ile hastaların ilaç tedavisine uyma derecelerini ölçen Parkland Hastanesi birinci oldu. Süreç İnovasyonu Kategorisi’nde, bulut üzerinden birbirine bağlanabilen, çevre dostu otomobilleriyle Karma Automotive ilk sırada yer aldı.

SAP HANA İnovasyon Ödülleri kapsamında SAP kullanan işletmelerin yanı sıra SAP iş ortaklarının projelerine de veriliyor. İş ortakları arasında yapılan değerlendirmede ise Dijital Öncü Kategorisi’nin lideri SAP HANA ve SAP CRM kullanarak Güney Afrika’da entegre bir acil durum yönetimi ve kamu güvenliği sistemi kuran EOH Mthombo oldu. Sosyal Kahraman Kategorisi’nin lider iş ortağı ise mülteci krizine yönelik projesiyle Deloitte Consulting B.V. olarak belirlendi. Süreç İnovasyonu Kategorisi’nde de SAP HANA kullanarak karmaşık projelerin gerçek-zamanlı yönetimini sağlayan Sablono GmbH liderliği aldı.