Abank, İş Zekası uygulamalarında SAP BusinessObjects’in gücünden yararlanıyor

Kurumsal, Ticari ve Bireysel Bankacılık alanlarında yenilikçi Odaklı Bankacılık vizyonu, teknolojik altyapısı ve operasyonel mükemmellik standartları ile müşterilerinin ihtiyaçlarına ve hedeflerine odaklanan, 1991’den bu yana Türk bankacılık sektöründe hizmet veren ABank, 2013 yılında Katar’ın önde gelen bankalarından The Commercial Bank’ın (P.S.Q.C.) ana hissedar olması ve 19 Aralık 2016 tarihinde ise yüzde 100 The Commercial Bank iştiraki haline gelmesiyle, ulusal ve uluslararası alanda önemli bir oyuncu olma yolunda kararlılıkla ilerliyor.

Bankacılık ve finans sektörünün dinamik ve önemli aktörlerinden biri olan ABank, SAP BusinessObjects çözümlerini uygulama aşamasında D-CAT Technologies İş Zekası ekibinin deneyimlerinden yararlanmayı tercih etti.

Kurumun tüm analitik ihtiyaçları planlanarak son kullanıcıların kolaylıkla erişip faydalanabileceği merkezi bir altyapı oluşturma amacıyla başlayan ABank SAP BO projesi, son kullanıcı eğitimleri ile birlikte yaklaşık olarak 80 günde tamamlandı.

Projenin ilk aşamasında yapılan son kullanıcı toplantıları ile analitik ihtiyaçlar ve yaşanan zorluklar tespit edildi. Yapılan analizin ardından, geliştirme ve test aşamaları tamamlanarak dinamik bir altyapı tasarlandı.

Tasarlanan altyapı ile

  • ABank çalışanlarının analitik ihtiyaçları için bilgi teknolojilerine olan bağımlılıkları en aza indirgendi.
  • SAP BusinessObjects portali tüm sistemlerin ortak analitik platformu olarak çalışmaya başladı.
  • Kullanıcılar, şirket içinde kullanılan tüm uygulamaların verilerine tek bir arayüzden ulaşır hale geldi.
  • Uygulanan güvenlik ayarları ile kimin hangi veriye ulaşabileceği kontrol altına alındı ve bilgi güvenliği sağlandı.

Bankacılık sektörünün önemli aktörlerinden biri olan ABank ile SAP BusinessObjects projesini gerçekleştiren D-CAT Technologies İş Zekası ekibi, bir projeyi daha başarıyla tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyor ve yeni deneyimler kazanmaya devam ediyor.