Apple ve SAP, iPhone ve iPad’lerde devrim yaratmaya hazırlanıyor

Apple® ve SAP, her ölçekten kurumsal işletmenin mobil iş deneyiminde devrim yaratmak üzere işbirliği yapıyor. Bu işbirliği sayesinde iPhone® ve iPad® cihazlardaki uygulamalar, SAP HANA platformunun en son teknolojileriyle donatılacak. Ayrıca geliştiriciler, iş ortakları ve müşterilerin kendi ihtiyaçlarına uygun iOS uygulamaları oluşturabilmeleri için yeni bir iOS yazılım geliştirme kiti (SDK) ve özel bir eğitim de sunulacak.

Teknoloji dünyasında büyük ilgi uyandıran bu iş ortaklığı hakkında SAP CEO’su Bill McDermott şunları ifade ediyor: “Apple ile SAP arasındaki işbirliğini, çığır açacak bir seviyeye yükseltmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bireylere iş hayatlarında çeviklik ve bilgi kazandırarak daha başarılı olmalarını sağlıyoruz. SAP HANA Cloud Platform ve SAP S/4HANA’nın gücü ile kurumlar için en güvenilir mobil platform olan iOS’un bir araya gelmesiyle, bireylerin istedikleri yerde ve zamanda kurumsal verilere canlı erişimini sağlayacağız. Apple ve SAP geleceği şekillendirmek, herkes için sistemlerin daha iyi işlemesini sağlamak ve insan yaşamını iyileştirmek üzere kararlılıkla ilerlemeye devam ediyor.”

Apple CEO’su Tim Cook da görüşlerini şöyle açıklıyor: “Bu iş ortaklığı, iOS’un sunduğu inovasyon ve güvenlik ile SAP’nin kurumsal yazılımlardaki büyük deneyimini bir araya getirerek iPhone ve iPad’lerin kurumsal kullanımını dönüştürecek. Dünya genelindeki kurumsal işlemlerin yüzde 76’sında rol oynayan SAP, iPhone ve iPad aracılığıyla kurumları dönüştürmek için ideal bir yol arkadaşı konumunda bulunuyor. Yeni yazılım geliştirme kitimizle, SAP’nin 2,5 milyonu aşan geliştiricisine, SAP HANA Cloud Platform’u kullanan güçlü uygulamalar üretme ve sadece iOS cihazların sunabileceği benzersiz yeteneklerden yararlanma imkanı sağlayacağız.”

İki şirketin iş ortaklığı sonucunda, işletmelere, tasarımcılara ve geliştiricilere, SAP HANA Cloud Platform üzerinden iPhone ve iPad için iOS uygulamalarını hızla ve kolayca oluşturmalarını sağlayacak özel bir SAP HANA Cloud Platform yazılım geliştirme kiti (SDK) sunulacak. Bu uygulamalar, SAP S/4HANA üzerinden ana verilere ve iş süreçlerine erişim sağlarken, iPhone ve iPad’in Touch ID®, Lokasyon Servisleri ve Bildirimler gibi özelliklerinden de yararlanma imkanı sunacak.

iOS tasarım diline özel olarak uyarlanacak yeni SAP Fiori versiyonuyla da tüketici seviyesinde iOS deneyimi ile SAP Fiori’nin kullanıcı deneyimi bir araya getirilerek kurumsal anlamda yeni nesil uygulamalar geliştirilebilecek. SAP odaklı 2,5 milyon geliştiricinin bu yeni SDK’den ve Apple’ın yenilikçi donanım ve yazılımlarından tam anlamıyla yararlanabilmesi için, iOS araç ve eğitimlerine yönelik yeni bir SAP Academy kurulacak. Yeni SDK, tasarım dili ve akademi, 2016 sonunda kademeli olarak uygulamaya alınacak.

İş ortaklığının bir parçası olarak SAP de kritik kurumsal işlemler için iOS uygulamaları geliştirecek. iPhone ve iPad cihazlarda kullanılabilecek bu uygulamalar, Apple’ın modern, güvenli ve interaktif programlama dili Swift™ ile hazırlanacak. Böylece her endüstriden profesyoneller, iPhone ya da iPad cihazları üzerinden kritik kurumsal verilere ve süreçlere ulaşabilecek. Örneğin bir saha bakım çalışanı parça sipariş emri ya da servis randevusunu veya bir doktor hastaya ilişkin en yeni verileri bu cihazlar üzerinden ilgililerle paylaşabilecek.