Aromsa’da Bütçe Süreçlerine Çeviklik Katan Yeni Altyapı

Endüstriyel aroma verici ve sos üretimi alanında Türkiye’nin önde gelen şirketi Aromsa, bütçe planlama ve konsolidasyon yönetimi için METRIC’in danışmanlığında SAP BPC 10.1 (Bütçe Planlama ve Konsolidasyon) sistemine geçti.

Uluslararası standartlarda üretim yapan Aromsa, yabancı güçlü rakiplerine karşı dünyada pazar payını daha da büyütmek amacıyla bütçe süreçlerini hızlandırarak verimliliğini artırma kararı aldı. Önceki bütçe sisteminde manuel çalışmanın önüne geçerek çevik bir bütçe süreci kurmak için şirket, METRIC ile işbirliğine imza attı.

Sekiz kişilik ekiple altı ay gibi kısa bir sürede hayata geçirilen proje sonunda, şirketin satış ve pazarlama, satın alma, üretim, insan kaynakları ve gider bütçeleri yeni oluşturulan SAP BPC altyapısına taşındı.

Proje sayesinde Aromsa’nın bütçe süreçlerinde önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlandı. Müşteriye özel farklı ürünler ürettiğinden, çok karmaşık bir bütçe sürecine sahip olan şirket, yeni sistem sayesinde bütçe süreçlerini basitleştirmekle kalmayıp aynı zamanda bütçenin son durumunu anlık olarak takip edebildiğinden bütçedeki sapmalara da anında müdahale edebilir esnekliğe kavuştu.

Tüm bunların yanı sıra bütçe süreçlerinde Aromsa’nın tüm birimleri arasında verimli bir koordinasyon da sağlandı. Yeni altyapı sayesinde bütçe süreçlerinde Mali İşler Departmanı’na bağımlı olma zorunlulukları ortadan kalkan üretim, satış gibi diğer departmanlar aynı raporlar üzerinde çalışabilir duruma gelerek verimliliklerini artırdı.

“Gözümüz kapalı güvenebileceğimiz bir sisteme sahibiz”

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Aromsa Mali İşler Direktörü Dilhan Deniz, “Önceki bütçe süreçlerimiz manuel olduğu için süreçlerimiz de uzun sürüyordu. Ayrıca bütçe verilerinin diğer departmanlarla sistemsel olarak bir bağı ve kontrolü de bulunmuyordu. Yine aylık olarak öngörülen ve fiili bütçe giderlerimizi karşılaştırmada zorluklar yaşıyorduk. Ancak METRIC danışmanlığında kurduğumuz yeni altyapı sayesinde tüm bu sorunları oradan kaldırdık. Böylece hem zaman hem de verimlilik açısından şirketimize büyük bir katma değer sağlamış olduk. Daha önce haftalar, hatta ayları bulan bazı bütçe çalışmalarımızı artık bir tıkla yapabilir bir hıza ve çevikliğe kavuşturduk. Kontrolünde zorlandığımız departman giderlerini ve bütçe fiili karşılaştırmalarını basitçe kontrol edebilme fırsatımız oldu. METRIC’in sektördeki tecrübesi sayesinde gözümüz kapalı güvenebileceğimiz bir sisteme sahibiz.” dedi.

METRIC Yönetici Ortağı Barış Çekiç ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Aromsa, sadece ülke ekonomimize değer katan bir şirket değil aynı zamanda Türkiye’yi yurtdışında başarıyla temsil eden güzide bir şirket. Aromsa’nın ihtiyaçlarını analiz ederek kendilerine özel en uygun çözümleri onlara sunmak için çalıştık. Kurduğumuz yeni altyapı ile şirketin zaman tasarrufu gibi sonuçlar elde etmesini sağlamakla kalmadık aynı zamanda bütçe planlama süreçlerini daha kolay takip edebilir duruma getirmiş olduk. Ülkemiz için böylesine önemli bir şirketin bütçe süreçlerine destek vermekten mutluluk duyuyoruz.”