Assan Hanil, iş süreçlerinde SAP S/4HANA platformuna geçti

Kibar Holding grup şirketlerinden Assan Hanil, Doruk Projesi adını verdiği iş süreçleri reformuna 21 Kasım 2016’da Viaport Crowne Plaza’da düzenlediği toplantıda start verdi. Assan Hanil, bu proje ile uçtan uca yeniden tasarladığı iş süreçlerini SAP S/4HANA 1610 platformunda uygulayan ilk Türk otomotiv firması olacak.

Assan Hanil’in kurumsal dönüşüm yolculuğunda önemli kilometre taşlarından olan Doruk Projesi’nin tanıtım toplantısına, proje ekibinin yanı sıra proje partnerleri olan SAP Türkiye, EY ve Detaysoft temsilcileri katıldı. Toplantıda Assan Hanil Genel Müdürü Okan Gedik, BT Müdürü Ediz Sarıkaya, Mali İşler ve Kurumsal Fonksiyonlar Direktörü (CFO) Osman Başaran ve Kibar Holding CIO’su Hakan Korkmaz’ın yanı sıra Detaysoft Genel Müdürü Serpil Mermer, SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan ve EY Kıdemli Müdürü Ezgi Argüder yaptıkları sunumlarla süreçler hakkında detaylı bilgiler verdiler.

Doruk Projesi’nin ilk adımında, Assan Hanil’deki tüm iş süreçleri gözden geçirilerek günün ihtiyaçlarına uygun ve otomotiv sektöründe en iyi uygulamalarla desteklenmiş şekilde yeniden tanımlandı ve bu aşama, Ekim 2016 sonunda tamamlandı. Çalışmanın ikinci boyutunu ise “dijital dönüşüm” oluşturacak; yeni iş süreçleriyle entegre biçimde, Endüstri 4.0 uygulamalarını barındıracak şekilde SAP S/4HANA uygulamaları hayata geçirilecek. İkinci faz olarak adlandırılan SAP ERP uyarlama ve devreye alma aşaması, Ağustos 2017’de tamamlanacak. Ardından Endüstri 4.0 ve uç uygulama fazlarına geçilecek. Buna göre uç uygulama adımları olan bütçe ve raporlama, iş zekası gibi araçlar kurgulanacak; Endüstri 4.0 tarafında da otomasyon ve akıllı fabrika uygulamaları hayata geçirilecek.

Assan Hanil Genel Müdürü Okan Gedik, projenin kurumsal uygulamaları iyileştirme ve altyapıyı yeni teknolojilere adapte etme ihtiyacından doğduğunu, bu noktada da SAP S/4HANA teknolojisini tercih ettiklerini vurguladı. Proje için ayrı bir yönetim kurulu oluşturduklarını anlatan Gedik, proje ekibinin yönetim kurulunun Genel Müdür ve Direktörlerden oluştuğunu, ayrıca “Mavi” ve “Yeşil” olarak tanımlanan iki ayrı ekiple proje adımlarının hayata geçirildiğini söyledi. Süreçlerin yapılandırılmasından sorumlu olan Mavi ekip, ağırlıklı olarak birim yöneticisi ve üzeri kademedeki çalışanlardan oluşturuldu. Anahtar kullanıcılardan oluşan Yeşil ekip ise, proje uygulamaya geçtiğinde kendi birimlerinde çalışanlara kullanıcı desteği sağlayacaklar.