Başkentgaz’da, SAP IS-U ve SAP CRM sistemi ile değişim devam ediyor

Türkiye’nin ikinci büyük doğalgaz dağıtım şirketi olan Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., SAP IS-U ve SAP CRM sistemine, SAP’nin enerji sektöründeki güçlü iş ortaklarından BTC Bilişim Hizmetleri’nin danışmanlığında geçti. Fazlandırılmış projelendirme şeklinde yürütülen BAŞKENTGAZ projesinin Mayıs 2015’te tamamlanan 1. fazında FI, CO, MM, SD, PS, PM uygulamaları; Haziran 2016’da tamamlanan 2. fazında ise CRM, Ana Veri Yönetimi, Cihaz Yönetimi, Tahakkuk ve Faturalama, Sözleşme Muhasebesi, İç Tesisat, Kamu Yönetimi, Hukuk Takip, Online Hizmetler/Müşteri Portali, OpenText Doküman Yönetim Sistemi, BPC (Bütçe Planlama Modülü) sistemleri, BTC danışmanlığında planladığı şekilde ve başarıyla canlı kullanıma alındı.

Türkiye’de gaz dağıtım sektöründe ilk kez SAP Fiori ekranlarının kullanıldığı proje olma özelliği de taşıyan BAŞKENTGAZ projesi kapsamında, SAP Fiori sayesinde PTT’nin 750 veznesi, kendi personellerinin kullanıcı ve şifreleri ile sisteme giriş yapabiliyor. ING Bank’ın 18 şube ve 36 veznesi ile 43 adet kiosk da BAŞKENTGAZ’a ait 16 şube ve 80 vezne ile entegre bir şekilde kartlı gaz satışı gerçekleştirebiliyor. Proje kapsamında canlı uygulamaya geçiş tarihinden itibaren 15 günlük süre içerisinde toplamda 250 bin adet kartlı gaz satışı yapıldı.

Canlıya geçiş tarihinden itibaren 15 günlük süre içerisinde sahada toplam okunan abone sayısı 895 bin adet olan proje kapsamında CRM for Utilities şapkası altında aynı sürede 1.935 adet Abone Bağlantı Anlaşması ve 8.720 adet Abonelik Sözleşmesi yapıldı. Projede yaklaşık 50 milyon veri, ABYS sisteminden SAP IS-U ve SAP CRM sistemine 72 saat gibi kısa bir zamanda aktarıldı.