SAP olarak 10 yıldan uzun süredir bulut teknolojilerine yatırım yapıyoruz. Bu süreçte edindiğimiz deneyim ve uzmanlıkla, endüstrileri yeniden şekillendiren çözümler sunuyoruz. Bir bulut şirketi olarak devam ettiğimiz bu yolculukta, bilgi birikimimizi sizlerle de paylaşmak istiyoruz. İşte bulutla ilgili merak ettikleriniz.

Hizmet Olarak Yazılım’ın (SaaS) bir yansıması olarak ortaya çıkan ve bugün gerek kamusal gerekse özel yapılar halinde işletmelere hizmet veren bulut, gerçekten de tüm endüstrilerde işletmelerin bilgi teknolojileri yapılarını ve işleyişlerini uçtan uca değiştiriyor. Dijital devrimin de temel taşlarından biri olarak, işletmelerin mevcut süreçlerini “değiştirip” yeni ve çok daha verimli yapılanmalara imkan tanıyor.

Bulut bilişimin ne anlama geldiğini bir kez daha hatırlayalım: Bulut, pek çok farklı uygulama ile esnek ve ölçeklendirilebilir bağlantılar kurmayı sağlayarak hiper-bağlantıları geliştiriyor. Gartner da bulut bilişimi “ölçeklendirilebilir ve esnek bilgi teknolojileri uygulamalarının servis olarak sunulduğu bilişim modeli” şeklinde tanımlıyor. Daha somut bir ifadeyle bulut, işletmelerin, fiziksel sunucular ve ek donanım almalarına gerek kalmadan, ihtiyaçları olan teknolojiye istedikleri anda ulaşmaları için esnek bir yöntem sunuyor.

Sadece büyük ölçekli işletmelerde değil, KOBİ’lerde ve start-up’larda da kullanılabilen bulut, işletmelerin her türlü BT uygulamasına erişerek mevcut durumlarında köklü değişiklikler yapabilmelerini, böylece rekabet güçlerini ciddi ölçüde artırmalarını sağlıyor.

Bulutun işleyişine yakından bakalım
Bulut altyapısı dört faklı uygulama modeliyle sunulabiliyor:

 1. Özel Bulut: Bu uygulama modelinde, bulut altyapısı çok sayıda son kullanıcının olduğu tek bir işletmeye göre kuruluyor. Özel bulut yerleşik olarak ya da uzakta konumlandırılabiliyor ve başka bir hizmet sağlayıcı tarafından da yönetilebiliyor.
 2. Topluluk Bulutu: Yazılım ya da platformları ortak kullanan topluluklar ya da endüstriler için sunulan, çok-işletmeli bulut hizmeti sağlanıyor.
 3. Kamusal Bulut: Tüm bireylerin ya da işletmelerin kullanımına açık bulut hizmetidir.
 4. Hibrit Bulut: Bu uygulama modelinde, bulut altyapısı iki ya da daha çok sayıda farklı modelin bir araya getirilmesiyle oluşturuluyor.

Servis modelleri ise işletmelere yönelik bulut hizmetlerinin sunum yöntemleri anlamına geliyor:

 1. Sunucu optimizasyonu: Bulut üzerinde istediğiniz sunucu kapasitesini, sadece ihtiyacınız olduğunda alabilir, böylece masraflarınızı düşürebilirsiniz.
 2. Dinamik ölçeklendirilebilirlik: Sunucu kapasitelerini hızla artırıp azaltmak, çoğu şirket için büyük bir finansal ve rekabet gücü avantajı sağlıyor.
 3. Daha kısa uygulama süreleri: Geleneksel kurumsal uygulamalar ya da BT talepleri haftalar ya da aylar sürebilir. Bulut üzerinde bu işlemler dakikalara düşebilir, hatta gerçek-zamanlı olarak yapılabilir.
 4. Bakım ve güvenilirlik: Geleneksel bakım ve düzenli güncelleme işlemleri zaman alan ve pahalı süreçlerdir. Oysa bu işlemler bulutta hızlı, güvenilir bir şekilde ve otomatik olarak gerçekleştirilebilir.
 5. Finansal avantaj: Bulut servisleri sunucu, donanım, yedekleme sistemleri ve felaket kurtarma gibi harcamaları ortadan kaldırarak işletme maliyetlerini azaltır. Bunun yanı sıra yerleşik sunucular, yedek güç kaynağı, soğutma sistemleri gibi ek masraf kalemlerine de gerek kalmaz.

Kendinizi korumaya almak için

Bulut bilişim kavramının gündeme geldiği ilk yıllarda en büyük kaygılardan biri güvenlikti. Daha sonra veri lokasyonu, veri sahipliği, felaket kurtarma gibi konular da tartışılmaya başladı. Oysa bütün bunlar, doğru önlemlerin alınması ve doğru iş ortağının seçilmesiyle ortadan kaldırılabilen riskler.

Güvenlik ve veri gizliliği: Bulut hizmeti aldığınız firmanın, sizin veri gizliliği, güvenlik ve uyumluluk ihtiyaçlarınızı anlayıp bunları karşılayabilecek olmasına dikkat edin. Aynı zamanda uçtan uca şifreleme talebinde bulunun.

Veri lokasyonu ve sahipliği: Bulut sözleşmenizde verilerin kime ait olduğunu ve coğrafi olarak nerede saklanacağını mutlaka belirtin.

Felaket kurtarma: Bir bulut hizmeti sağlayıcıyla sözleşme imzalamadan önce yedekleme ve felaket kurtarma kapasitesi ve planlarını mutlaka kontrol edin.

Uzun vadeli bulut ortaklıkları: Bulut hizmetlerinin uzun vadeli hizmetler olduğunu unutmayın. Dolayısıyla istikrarlı, güvenilir bir iş ortağı seçin.

Buluta geçmeden önce

İşletmenizin verilerini ve süreçlerini henüz buluta taşımadıysanız, herhangi bir adım atmadan önce aşağıdaki soruların yanıtlarını araştırmanızı öneririz:

 1. Buluta geçmek şirketimin ihtiyaçlarını karşılayacak mı? Nasıl?
 2. Şirketimin bulut bilişimden yararlanması konusunda yasal ya da sektörel kısıtlamalar var mı?
 3. Maliyeti ne olacak?
 4. Çalışanlarım, özellikle de BT ekibi bu konuya sıcak bakıyor mu?
 5. Buluta geçiş açısından şirketimdeki en uygun iş alanları hangileri, bunları nasıl önceliklendirmeliyim?

Bu soruların yanıtlarını verdikten sonra buluta geçmeye hazırsınız demektir. Bu yolculuğa çıkarken:

 • Şirketiniz açısından önemli olan ve olmayan noktaları belirleyin.
 • Beş yıl sonra da bu noktaların önemini koruyup korumayacağına karar verin.
 • İş modelinizi yeniden değerlendirin ve rekabet gücü için neleri korumanız, nelerden vazgeçmeniz gerektiğini kararlaştırın.
 • Uygulamalar ve altyapı da dahil olmak üzere, bütün iş süreçlerinizi değerlendirin.
 • Sosyal ağlar, mobilite, analitik ve buluttaki teknolojik gelişmelerden yararlanın.
 • Kullandığın-kadar-öde modeli de bulunan, güvenilir, ölçeklenebilir bir bulut modeli seçin.

SAP HANA’yı merkeze alan İş Gücü Katılımı, İş Ağları, Büyük Veri ve Müşteri Katılımı platformlarını buluta taşımak için sunduğumuz kapsamlı çözümleri “SAP PORTFÖYÜNÜ NE KADAR İYİ TANIYORSUNUZ?” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.