“Design Thinking” nedir?

Ekosistemdeki herkese selamlar,

Geçen ayki yazımızda kullanıcı deneyimini ve SAP’nin bu konuya yaklaşımını ele almıştık. Geçtiğimiz ay paylaştığımız kullanıcı deneyiminin 5 temel prensibi konusunda detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz, bu konuda güzel bir yazı ile karşılaştım; teknik tarafa da ilgi duyuyorsanız incelemenizi tavsiye ederim.

Bu ay kullanıcı deneyimi stratejilerinde kaldığımız yerden, yani Design Thinking’den devam edelim. Design Thinking (yazının bu bölümü itibariyle Tasarım Odaklı Düşünce kısaca TOD terimini kullanacağım) SAP’nin bir süredir geliştirdiği ve yeni geliştireceği tüm uygulamalarda takip edeceği bir metodoloji olarak açıklanıyor. Aslına bakacak olursak TOD yeni bir metodoloji değil.

Haydi gelin, TOD’un tarihçesiyle başlayalım. TOD terimi 1987 yılında Peter Rowe tarafından aynı isimle yayımlanan bir kitaba dayanıyor. Bu yıllarda tasarıma odaklanan bir düşünce sisteminin eksikliği hissedilerek mimarlık ve şehir planlamacılığında bu terim gündeme getirilmiş. Amaç, doğru bir tasarımı yakalayana kadar geçen süreyi azaltmak olmuş. Geçen yıllar içerisinde çeşitli akademisyenler tarafından TOD teriminin çatısı altında bir metodoloji geliştirilerek 90’lı yıllarda iş hayatında kullanılabilir hale gelmiş.

Bakalım SAP’de TOD ne anlama geliyor? Eminim ki zaman içerisinde bu metodolojinin kullanım şekli, adımları ve içeriği daha da geliştirilecektir. Şu sıralar kullanımda olan metodolojide takip edilmesi gereken 3 temel ve 9 alt adım var.

 • Keşfet (Discover)
  • Kavramsalını çıkart (Scope)
  • 360 derece araştır (360 Research)
  • Sentezle (Synthesize)

 

 • Tasarla (Design)
  • Fikir üret (Ideate)
  • Prototiple (Prototype)
  • Onayını al (Validate)
 • Teslim et (Deliver)
  • Geliştir (Develop)
  • Test et (Test)
  • Uygula (Deploy)

Tüm adımların üzerinden tek tek geçmeyeceğim, halihazırda bu konuda daha detaylı bilgiye ihtiyaç duymanız halinde ulaşabileceğiniz kaynakları yazının sonunda paylaştım. Amacım temel anlamda “neden TOD” sorusunun cevabını sizlerle paylaşmak. TOD’un katma değeri, izlediği adımlar itibariyle tasarım veya keşif aşamasında yapılan bir hatanın geliştirme adımına geçmeden çözülmesinde yatıyor.

TOD bizlere önce kullanıcılar ile (son kullanıcılar olmazsa olmaz kurallardan) görüşerek ihtiyaçları çok iyi anlamamızı (Keşfet adımı) tavsiye ediyor. Sonrasında da keşfedilen ihtiyaçlara dair üretilen fikirlerin bir prototip ile tekrar kullanıcılarla paylaşılarak onayının alınması adımı geliyor. İşte bence TOD’un en önemli katkısı burada.

Geçmişte takip ettiğim projelerde tahtaya, kağıda, Excel’e ve Word’e çizdiğimiz tasarımların geliştirildikten sonra kullanıcıya test ettirilmesi esnasında birçok özelliğin eklendiğini veya değiştirildiğini gördüm. Bu durumla zaman zaman sizlerin de karşılaştığınızdan eminim.

TOD’da henüz geliştirmeye geçmeden, kağıt üzerinde kalmayacak, neredeyse gerçek uygulama ile bire bir özelliklere sahip bir prototipin onaydan geçirilmesi öneriliyor. “Tamam ama nasıl? Prototip yapmak için zaten geliştirme yapmayacak mıyız? O zaman prototip ve geliştirme aşamaları arasında ne fark var” dediğinizi duyar gibiyim. Eğer TOD sadece teoride kalmış bir metodoloji olsaydı ve herhangi bir teknoloji platformu ile birleştirilmeseydi bence katkısı çok kısıtlı olacaktı.

Cevap Splash ve Build platformları.

Splash & Build platformları herhangi bir kod yazmadan, kısa sürede Fiori uygulamalarının prototiplerini oluşturup kullanıcılarla paylaşmanıza fırsat veriyor. Bence TOD metodolojisinin uygulanabilir olmasının tek anahtarı da bu platform. Platform şu an için tamamen ücretsiz ve WebIDE isimli geliştirme platformuyla da entegre çalışıyor.

Böylece önce Splash & Build web tabanlı uygulamalarını kullanarak tasarımlarınızı prototipler vasıtasıyla onaylatıyorsunuz, ardından buradaki tasarımı WebIDE platformuna indirip, geliştirmeye sıfırdan başlamamış oluyorsunuz. İşte benim TOD metodolojisi içerisinde en fazla katkı sağlayacağını düşündüğüm iki adım.

Uzun zamandır ilk kez metodolojinin basit ve hızla devreye alınabilir bir teknoloji ile birlikte bizlere sunulduğunu görüyorum. TOD’un ve hemen paralelinde Splash & Build’in önceki ürünlere göre farklı ve hızlı ilerledikleri kesin.

TOD ve Splash & Build ile ilgili daha detaylı kaynaklara aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz.

https://experience.sap.com/skillup/introduction-to-design-thinking/

https://www.experiencesplash.com/splashapp/

Paylaşımlarımızın özellikle mobilite ve Fiori projelerinize katkıda bulunması dileğiyle…

Yazılarımızla ilgili sorularınızı iletmek veya herhangi bir konuda bizlere ulaşmak isterseniz info@sugturk.org adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Saygılarımla,

Kerem Karabiber
SUGTURK – Genel Başkan
kerem.karabiber@sugturk.org