Dijital çağın dili “Kodlama Eğitimleri” hız kesmeden devam ediyor

Bugünün dünyasında şirketlerin başarısı sadece finansal performanslarıyla değil, dünyaya sundukları sürdürülebilir faydayla da ölçülüyor. Kuruluşundan bu yana toplumsal katkıya büyük önem veren SAP, 180’den fazla ülkede 365 binin üzerinde müşterisinin dijital dönüşüm sürecine destek olurken, kurumsal sosyal sorumluğu ve sürdürülebilir katkıyı kurum kültürünün önemli bir unsuru olarak benimsiyor. SAP’nin son 11 yıldır “Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi”nde en sürdürülebilir yazılım şirketi seçilmesi de bu yaklaşımın önemli bir göstergesi.

SAP, bu vizyonla her yıl global olarak “SAP Hizmet Ayı” (Month of Service) girişimini hayata geçiriyor. SAP Hizmet Ayı çerçevesinde bu yıl da dünyanın dört bir yanında 20 binden fazla SAP çalışanı tamamen gönüllülük esasıyla çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. SAP çalışanları sosyal sorumluluk projelerine 120 bin saatin üzerinde zaman ayırarak, 750 projeyi hayata geçirdi ve milyonlarca kişinin yaşamına iyilikle dokundu.

SAP, tüm dünyada dijital okur yazarlığı yaygınlaştırmak amacıyla yeni çağın dili kodlama ile çocuk ve gençlere teknoloji alanında bilgi ve beceri kazandırmayı hedefliyor.

SAP Türkiye gönüllüleri bu yılki SAP Hizmet Ayı kapsamında İstanbul Koruyucu Aile Derneği ile iş birliği içerisinde 9-17 yaş arasındaki çocukların katıldığı bir kodlama atölyesi gerçekleştirdi. Eğitim öncesinde gönüllüler, koruyucu aile programı hakkında bilgi aldı. Daha sonra yapılan atölye çalışmasında çocuklar, Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından geliştirilen basitleştirilmiş kod platformu SCRATCH üzerinde SAP gönüllüleri ile birlikte çalışarak temel kodlamayı öğrendiler. Bu sayede çocuklar hem ilk defa kodlamayla tanışma hem de kendi kodladıkları oyunları oynama şansına sahip oldular.

Bu yıl “SAP Hizmet Ayı” içerisinde 60’dan fazla ülkede kodlama haftaları düzenlendi. Bu sayede gönüllüler teknolojinin gücünden faydalanarak topluma katkı sağladı ve dezavantajlı çocuk ve gençler için fark yaratan projelere imza attılar.