Dijital düşünüyor, teknolojiyle yaşamı iyileştiriyoruz

2016 bizim için harika haberlerle başladı! Yılın ilk ayında açıklanan finansal sonuçlarımız, 2015’te elde ettiğimiz başarıyı rakamlarla bir kez daha kanıtlıyor. Global anlamda, 2015 yılında IFRS olmayan toplam bulut ve yazılım gelirlerimiz yüzde 20 artarken SAP Türkiye’nin de bağlı bulunduğu EMEA bölgesinde bu oran yüzde 11 olarak gerçekleşti. Buluttaki başarımızın en önemli göstergesi, yeni bulut aboneliklerinde yüzde 103 artış sağlanması oldu. Bu büyümenin verdiği güçle 2016’ya daha da emin adımlarla girdik. Bu yıl da hedeflerimizi geride bırakarak dijital ekonominin nabzını tutacağımızı şimdiden söyleyebilirim.

“Sadeleşme” vizyonumuzla ve sunduğumuz yenilikçi çözümlerle Türkiye’deki her ölçekten şirketin küresel pazarlarda üstünlük sağlayacak rekabet gücünü kazanmalarına destek oluyoruz. Geleceğe ilişkin planlarımız ve hedeflerimiz, mevcut başarımızı da aşmamızı, şirketimizi yepyeni bir yola taşırken tüm endüstrileri de dönüştürmemizi gerektiriyor. SAP, artık sadece bir kurumsal yazılım ya da uygulama şirketi değil. Kendimizi, pek çok farklı çözüm sunan, pek çok farklı değerleri olan, pek çok farklı endüstriye hizmet veren bir bulut ve platform şirketi olarak tanımlıyoruz. Sunduğumuz servislerle müşterilerimizin işlerini kolaylaştırırken, iş ortaklarımızla kurduğumuz sağlam ilişkiler sayesinde dijital dünyadaki yerimizi sağlamlaştırıyoruz. Üstelik sunduğumuz tüm çözümlerin sadece kurumlara değil, bu kurumlardan hizmet alan bireylere de yansıdığının bilincindeyiz. Bu nedenle artık yalnızca “Run Better” değil, “Run Better, Improve People’s Lives” diyoruz. Yani şirketlerin faaliyetlerini en iyi şekilde yürütmesini sağlamanın yanı sıra insan hayatına da dokunarak herkes için daha iyi bir yaşam ve daha iyi bir dünya sunmayı da en büyük önceliklerimizden biri olarak vurguluyoruz.

Dijital iş uygulamalarımız beş ana temele dayanıyor: iş gücü yönetimi (yani İK çözümlerimiz), iş ağları (SAP Business Networks), büyük veri, IoT (Nesnelerin İnterneti) ve müşteri deneyimi. Bu temellerin her biri, dijital dönüşüm açısından büyük önem taşıyor. SAP’nin merkezinde ise “dijital çekirdek” olarak tanımladığımız SAP S/4HANA yer alıyor. Ama elbette asıl gerekli olan bunları bir araya getirerek işletmeleri gerçek anlamda dönüştürebilmek. SAP, işte bunu vaat ediyor.

CEO’muz Bill McDermott’ın da dediği gibi, SAP bugün, her zamankinden daha güçlü bir konumda bulunuyor. Hem dünya genelinde hem de Türkiye’de çok sayıda kurum ve kuruluş bize güveniyor, çünkü vaat ettiğimiz her şeyi yerine getiriyoruz. Gerçek-zamanlı bellek-içi platformumuz SAP HANA ile yazılım dünyasında yarattığımız devrimi sürdürüyoruz. Yakın zamanda gerçek-zamanlılığın da yetmeyeceğini biliyoruz. Çünkü işletmeler, gerçek zamanlı olarak elde ettikleri verileri kısa sürede analiz etmenin ötesinde, verilerin anlattıklarına anında karşılık vermek isteyecekler. Diğer bir deyişle, milisaniyeler bile yeterli olmayacak, gerçek anlamda “canlı” veriler istenecek. Rekabet avantajı, canlı uygulamalara bağlı olacak ve biz de bu gelişmeleri sunabilecek konumdayız. Çünkü her şeyin temelinde, hız ve “sade” bir altyapının olduğunu biliyor, bu sadeliği ve çevikliği işletmelerin hizmetine sunuyoruz.

Özetle SAP olarak, bulut ve platform hizmetlerindeki liderliğimizi, yenilikçi karakterimizi ve yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Her zaman “dijital düşünüyoruz”. Yani işletmeleri dönüştürüyor, dönüşmeye teşvik ediyoruz. Üstelik tüm hizmetlerimizde sınırları sürekli olarak genişletiyor; Nesnelerin İnterneti, otomasyon, robotik ve yapay zeka gibi alanlardaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

Geleceğe şimdiden bağlanan bir şirketin çalışanı olmak, SAP Türkiye’de her birimizin büyük bir keyifle yaşadığı bir deneyim. Bu deneyimi müşterilerimize de yansıtarak birlikte yol alma konusunda çok istekli ve kararlıyız. Sizlerden aldığımız güçle, dijital ekonomide yaptığımız bu heyecanlı yolculuğu hep birlikte sürdürmek dileğiyle!