Dünyanın en büyük havalimanı SAP ERP kullanacak

Tamamlandığında dünyanın tek çatı altında sıfırdan yapılan en büyük havalimanı unvanını alacak olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın SAP ERP projesi, Detaysoft danışmanlığında hayata geçirilecek. Proje, Türkiye tarihindeki en büyük ERP projesi olacak.

Kendi Ar-Ge Merkezi ve geliştirdiği çözümlerin yanı sıra tamamladığı projelerle de yüzde yüz Türk sermayeli bir SAP çözüm ortağı olarak faaliyet gösteren Detaysoft, İstanbul Yeni Havalimanı ERP projesine Mayıs 2017’de başladı. Geniş bir kapsama sahip olan projenin 2018 yılında aktif hale gelmesi planlanıyor.

İstanbul Yeni Havalimanı, teknolojik açıdan da dünyanın en önemli havalimanlarından biri olma özelliğine sahip olacak. Detaysoft’un yürüteceği proje, havalimanının uçtan uca tüm iş süreçlerini ve yeni nesil bulut teknolojilerini içerisinde barındıran bir ERP projesi olacak.

Proje, İstanbul Yeni Havalimanı’nın en yüksek teknolojik güce sahip olmasına destek oluyor

Projenin tamamlanması ile havalimanındaki iş süreçlerinin tamamı birbirleri ile entegre edilecek ve tek bir platformdan yürütülecek. Bu kapsamlı proje, tüm sistemlerin yüksek performansla kesintisiz olarak çalışmasını sağlayarak havalimanındaki çalışanların işlerini kusursuz şekilde yapmalarına yardımcı olacak. Proje ile İstanbul Yeni Havalimanı, en yüksek uluslararası standartlarda iş süreçlerine ve teknolojik güce kavuşacak. Tüm fazları tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nda kullanılan teknoloji, bu kapasiteye cevap verebilir nitelikte olacak. Ayrıca, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi gibi geleceğe yön veren teknolojilere uyumlu bir altyapı hazırlanacak. Detaysoft’un, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı projesi gibi, daha önce yürüttüğü diğer projelerde elde ettiği havacılık sektörü bilgi birikimi ve tecrübesi, ayrıca SAP uygulamalarının dünyanın önde gelen havalimanlarına sağladığı katma değer, İstanbul Yeni Havalimanı için de büyük fayda sağlayacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Detaysoft Genel Müdürü Alkin Aksoy, “Bu projeyi almaktan büyük gurur duyduk. Yaklaşık bir senedir projeyi yakından takip ediyorduk. 18 senedir pek çok sektörde faaliyet gösteren müşterilerimizin süreçlerini uluslararası standartlara taşıdık ve yazılım alanında şirketlerin teknolojik dönüşümlerini gerçekleştirmelerine öncülük ettik. Kazandığımız proje başarısı ile yurt içinin yanı sıra global ölçekte de birçok başarı elde ettik. Sahip olduğumuz birikimi ülkemizin gözbebeği olacak bu projede kullanacak olmak bizi çok heyecanlandırıyor. Türkiye’nin en önde gelen danışmanlarından birçoğu bu projede yer alacak. Bu projeyi en yüksek uluslararası standartlarda tamamlayacaklarından hiç şüphemiz olmayan tüm ekip arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz” dedi.

İGA CIO’su Ersin İnankul da kendisinin ve ekibinin 20 yılı aşkın süredir onlarca havalimanı kurma ve işletme tecrübesinin bulunduğunu belirterek, dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nın yönetim sisteminin kurulumu ile ilgili tüm sistemlerle entegre, son teknolojilerin kullanıldığı, bundan sonra kurulacak tüm havalimanları için örnek teşkil edecek, dünya çapında başarılı bir proje olacağına inandığını belirtti. İnankul, böylesine büyük ve önemli bir projede özveri ile çalışacak olan proje ekibine başarılar dilediğini ifade etti.