EDAK, SAP HANA Migration platformunda hizmet veriyor

EDAK (SS. İzmir Eczacılar Üretim Temin ve Dağıtım Kooperatifi), SAP ERP sisteminin HANA platform geçişini, halihazırda sistemlerini yöneten Turkcell danışmanlığı ile gerçekleştirdi. Proje esnasında Turkcell iş ortaklarından KoçSistem’in profesyonel SAP danışmanlarının planlaması ve yetkinliği de projenin başarılı bir şekilde ve planlanan süre içerisinde tamamlanmasında büyük bir etken oluşturdu.

Projenin hedefi; SAP ERP teknik alt yapısının daha güvenilir, esnek ve güncel teknoloji üzerinde çalışması, ERP sistemi üzerinde çalışan tedarik süreçlerinin ve kurumsal uygulama modüllerinde performans artışı sağlanması olarak belirlendi. Taşıma işleminin tüm adımları DMO metodu ile gerçekleştirildi.

Çalışma esnasında platform geçişinin yanı sıra, sistem yamaları da uygulandı. Böylelikle hem fonksiyonel hem de teknoloji katmanında en güncel versiyonlara geçiş sağlandı.

Proje planı

Geçiş öncesinde tüm adımlar ITIL metodolojisine uygun olarak fazlandırıldı ve detaylandırıldı. Risk analizleri yapılarak test geçiş çalışması gerçekleştirildi. Test geçişi çalışması sonucunda canlıya geçiş sürecinde karşılaşılabilecek sorunlar önceden tespit edilerek çözümler oluşturuldu. Test geçişi sonrasında sistem EDAK IT Direktörü Mustafa Kılıç liderliğinde uygulama ve fonksiyonalite testleri gerçekleştirildi. Canlıya geçiş esnasında tüm çalışma yaklaşık on iki saatlik bir kesinti ile tamamlandı.

Geçiş sonrasında EDAK tarafında fonksiyonel kontroller tamamlandıktan sonra sistem yine aynı gün içerisinde hizmet sağlamaya devam etti.

SAP HANA Migration projesinde Turkcell’in yetkin ve profesyonel danışmanlığının yanı sıra, tecrübeli, yenilikçi ve vizyoner yaklaşıma sahip EDAK teknoloji ekibinin yoğun çalışmaları ve bunun ortaya çıkardığı sinerji ile başarılı bir performans ortaya kondu.

Yeni teknolojik altyapı ile güçlü çözüm

ASCS servisleri VMWare Fault Tolerance üzerinde kuruldu. Böylelikle SAP servisleri ve uygulama katmanında sıfır kesinti süresi ile yüksek erişilebilirlik elde edilmiş oldu. Kurgulanan bu yeni teknolojik altyapı ile sektörde fark yaratan bir mimari hayata geçirildi.

Üzerinde aynı anda ortalama 1000+ kullanıcıya hizmet veren sistem, Turkcell danışmanlığı ile en güncel teknolojileri kapsayacak şekilde modellendi ve hayata geçirildi.

Daha az uygulama eforu ile daha çok kazanç

Kurgulanan mimari ile uygulama katmanında ise herhangi bir ABAP kodu üzerinde değişiklik yapılmadan bazı işlevlerde kullanıcı seviyesinde fark edilir derecede performans elde edildiği gözlendi.

Yapı içerisine SAP HANA HA sistemi hayata geçirilecek. Bu donanım üzerinde QA ve geliştirme sistemleri konumlandırılacak. Böylelikle hem düşük maliyetli bir HANA alt yapısına sahip olunacak ve atıl donanım bırakılmayacak hem de HANA katmanında da yüksek erişilebilirlik sağlanacak.

Proje sonunda EDAK, SAP HANA platformu üzerinde yüksek performanslı, uygulama katmanında kesintisiz hizmet veren yüksek hızda işlem kapasiteli ve performans darboğaz yaşamayan bir ERP alt yapısına sahip oldu.

Proje hayatımızda nereye dokunacak?

Bu proje ile birlikte EDAK’ın ilaç dağıtımı yaptığı Ege ve Akdeniz bölgesindeki eczanelerin ilaç tedarik süreçleri daha etkin ve kesintisiz çalışabilecek.