Endüstri 4.0 dünyayı kökten dönüştürecek!

Geçtiğimiz aylarda katıldığım, ülkemizin dijital dönüşümü açısından büyük önem ve değer taşıyan iki ayrı etkinlikte küresel gündemde hızla ağırlık kazanan Endüstri 4.0 konusu ele alındı. Konuşmacı olarak yer aldığım bu etkinliklerde ben de SAP’nin Endüstri 4.0’a bakış açısını ve dijital dönüşüm yaklaşımını katılımcılarla paylaşma fırsatı buldum.

Türkiye Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD), sanayinin dijitalleşmesi süreci bağlamında Türk sanayisinin rekabet gücünün korunması ve artırılmasının önceliklendirilmesi hedefi ile düzenlediği “Sanayi 4.0 Günleri”nin 6 Temmuz günü gerçekleşen ikinci toplantısında dijital dönüşümün önemli temalarına odaklandı. Bilişim sektöründen temsilcilerin sahnede buluştuğu “Yatay ve Dikey Entegrasyon Çözüm Sağlayıcıları” panelinde endüstriyel yazılımın şirketlere katkıları, yatay-dikey entegrasyon kavramının bileşenleri, etkileri ve Türkiye’de yatay-dikey entegrasyon faaliyetleri tartışıldı. Sanayi liderlerinin teknoloji sağlayıcılar ile bir araya gelerek tüm boyutları ile dijital dönüşümü masaya yatırmasının, bu alandaki başarı hikayelerinin paylaşılmasının ve tavsiyelerin dile getirilmesinin tüm sektörlerde yaşanan dijital dönüşüme büyük ivme katacağına ve ülkemizin bu yarışta öne geçmesine katkı sağlayacağına inanıyor, TÜSİAD’a üstlendikleri bütünleştirici rol ve öncü girişimleri için en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

5 Temmuz tarihinde ise Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde “CEO Club Endüstri 4.0 Zirvesi” düzenlendi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün iş dünyası liderleri ile bir araya geldiği toplantıda; Endüstri 4.0 ve Türkiye’nin Endüstri 4.0’ın getirdiği fırsatlardan yararlanması için atması gereken adımlar ele alındı. TÜSİAD, McKinsey, Boston Consulting Group, Türkiye Bilişim Vakfı’nın değerli temsilcilerinin bilim ve teknolojinin yaşamlarımızı nasıl etkilediğini örneklerle anlattıkları sunumları ile derinlik kazanan toplantı, “CEO Panel: Değişim Başlıyor mu?” oturumu ile devam etti. SAP’nin dijitalleşmeye yönelik yatırımlarını ve bu alanda sunduğu yenilikçi yaklaşımları paylaştığım bu zirvenin de Endüstri 4.0’ın altını kalın harflerle çizerek etki alanı oldukça yüksek bir platformda tartışmaya açmasını takdirle karşılıyorum.

Peki Endüstri 4.0 sadece SAP için değil, tüm dünya için neden bu kadar önemli? Çünkü dünyayı değiştirebilecek ve dönüştürebilecek bir güce sahip.

Endüstri 4.0, yani Dördüncü Sanayi Devrimi her şeyden önce, bağlantılı yapıların kurulması sayesinde perakendeden üretime, lojistikten ulaşıma kadar aklımıza gelen tüm endüstrilerde müthiş bir dönüşüm, hız ve verimlilik artışı sağlıyor. Bu da üreticiler açısından pazara çıkış sürelerinde kısalma ve gelir artışı, tüketiciler açısından da katma değerli ürün ve hizmetler anlamına geliyor.

SAP olarak, müşterilerimizin Endüstri 4.0 ile değişen taleplerine karşılık verecek en yenilikçi teknolojileri sunmaya odaklanıyoruz. SAP’nin en yeni ürün ailesi SAP Leonardo ile büyük veri, öğrenen makineler, analitik ve nesnelerin interneti alanlarındaki yazılım yeteneklerini, SAP’nin 40 yılı aşkın süreç yönetimi deneyimi ile bir araya getiriyor ve bunları hem yerleşik hem de bulut üzerinde SAP HANA ile gerçek zamanlı sunuyoruz.

SAP, sunduğu Endüstri 4.0 çözümleriyle kullanılan ekipmanların verimliliğini kesintisiz biçimde denetleyerek, satış operasyonlarına fayda sağlayacak sonuçlar elde etmeyi hedefliyor. Bunun yanında, SAP Cloud Platform ve SAP S/4HANA ile entegre çalışan SAP Connected Manufacturing uygulamamızla, enerji yönetiminden süreç iyileştirmesine kadar, bir üretim tesisinin ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda entegre bir otomasyon sağlayabiliyoruz. Bu uygulamayı kullanan üretim devleri; böylece tedarik zincirlerini optimize ediyor, esnek bir üretim sistemi kullanıyor, mevsimsel değişimlere tam uyum sağlıyor, tek hat üzerinde farklı üretim modelleri oluşturabiliyor ve fabrikalarını ihtiyaca göre özelleştirebiliyor.

Her sanayi devrimi gibi, Endüstri 4.0 da dünyaya kademeli şekilde yayılacak, zaman içinde gelişecek ve ardından yerini başka bir devrime bırakacak. Endüstri 4.0’ı yakından takip edenler, bunu izleyecek süreçlerde de liderliklerini koruyan markalar olacak. SAP de bu markalardan biri…

SAP’nin Endüstri 4.0 da dahil olmak üzere, otomasyon ve dijitalleşme odaklı yeni nesil teknolojilerdeki gücünü daha yakından görmek, SAP Leonardo portföyünü daha yakından tanımak üzere sizleri 12 Ekim’de İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenleyeceğimiz SAP Forum İstanbul etkinliğimize bekliyoruz.