English Home’un uçtan uca SAP ERP Retail dönüşümü gerçekleştirildi

Hem Türkiye’de hem de yurtdışında 450’yi aşkın mağazayla faaliyet gösteren ve ülkemizde sektör lideri olan English Home, kapsamlı SAP ERP Retail dönüşümü için ACRON Bilişim’i tercih etti. Perakende sektöründe CAR – Customer Activity Repository ve Simple Finance uygulamalarının ilk kez kullanılması açısından da büyük önem taşıyan projeyi, English Home Bilgi Sistemleri Yöneticisi Saadet Ulusakarya, ACRON Bilişim Stratejik Endüstriler Direktörü İsmail Yiğit ve ACRON Bilişim Birim Satış Müdürü Nihal Deniz birlikte değerlendirdiler.

Saadet Ulusakarya: ACRON’un sektörel deneyimi etkili oldu

“English Home’un altyapısı 3 mağaza iken oluşturulduğundan 6 ülke operasyonunu hem dil olarak hem de veri büyüklüğü olarak yönetmek oldukça zordu. Bu büyüklükteki bir firmanın, her ülke için ayrı veri tabanları oluşturması; ana veri yönetimi, entegrasyonlar ve yönetsel raporlamada ciddi problemlere neden olabiliyordu. Örneğin; satışların en yoğun dönemi olan Anneler Günü’nde, satış verilerinin sisteme aktarılması ve raporlanması 3 günümüzü alıyordu.

E-dönüşümün en zorlu ERP bacağının geliştirilmesi kaçınılmazdı. Bu kapsamda proje yapmak üzere bizi destekleyecek, sektörde deneyimli bir iş ortağına ihtiyacımız vardı.   Bu hedefe ulaşmak üzere, ACRON’la birlikte yola çıkmaya karar verdik. Bu tip projelerde tüm taraflar ekip olabilirse başarı geliyor. İşin en zor tarafını birlikte göğüslediğimiz, bizi ve süreçlerimizi bilen bir iş ortağı olarak, gelecekte de çalışmaya devam etmeyi isteriz.

ACRON ile uçtan uca ERP ve BI projemizin 1. fazını tamamladık. Toplamda 16 ayda canlı kullanıma geçtik. SAP Türkiye proje kapsamında, retail süreçlerinde ve teknik altyapıda “Kalite Denetimi” görevini yerine getirdi. Projede, EHM dahil toplam 7 şirket ve Yönlendirme Komitesi’nden anahtar kullanıcılarla birlikte 120 kişilik bir ekip, çok yoğun bir şekilde çalıştı. Şu an için canlı kullanım desteği aşamasının sonuna geldik.

Projede emeği geçen herkese English Home adına çok teşekkür ederim, herkesin emeklerine sağlık. Bundan sonrasında yol haritamıza göre diğer projelerimizle devam edeceğiz.”

Perakendede ilk kez: CAR ve Simple Finance  

“SAP öncesi lokal bir ERP kullanıyorduk. Lokal olduğundan dil desteği yoktu ve büyük veriyi işlemek üzere yapılandırılmamıştı. Kasa yazılımının başka bir ERP ile entegre edilebilir versiyonuna sürüm yükseltmemiz de gereklilikler arasındaydı. Depo yazılım sistemi, sevkiyat planlaması ve fiyat optimizasyonu sağlayan karar destek sistemleri ile birlikte, Ukrayna’ya özel 1C ile entegrasyon, projenin olmazsa olmazlarıydı.

Proje Türkiye’de retail, insan kaynakları, bordro ve finans süreçlerini, yurtdışında ise sadece lojistik süreçlerin takibini içeriyordu.

ERP ve BW HANA platformundaydı. Proje kapsamında perakendeye özel SAP CAR (Customer Activity Repository) modülünü ilk uyarlayan şirket olduk. Aynı zamanda Simple Finance modülü de perakendede ilkti. Mağazalarda kullanılan mağaza mal kabul, sevkiyat ve sayım işlemleri için tüm uygulamaları SAP Fiori üzerinde geliştirdik. Satış, lojistik, finansal ve yönetsel tüm raporlamamızı BW ve BO üzerinden gerçekleştirdik. Mobil satış raporlama işlevi de yine SAP Mobil uygulaması üzerinde devreye alındı.”

Sorunların çözümü daha kolay 

“Öncelikle tüm süreçler ERP’de aynı yapı üzerinde olduğundan, tüm platformlara baz olacak ana veriyi tek bir noktadan yönetmeye başladık. Bir sorun tespit edildiğinde, sistemde kolaylıkla takip edilebiliyor. SAP’ye bir veriyi tutarsız olarak atmanıza olanak yok. Oluşan her işlemin ters kaydının alınması, veri silinmesi riskini de ortadan kaldırıyor. Finansallar tarafında ise Türkiye implemantasyonunu hayata geçirdik. Sistem, yurtdışında da her ülkenin kendi mevzuatına göre roll-outlar ile yaygınlaşacak. Temel olarak her aşamada ne yapacağımızı biliyoruz.”

ACRON Bilişim Stratejik Endüstriler Direktörü İsmail Yiğit: English Home önemli bir referans

“English Home ile bu projeye 15 ay önce başladık. Yurtiçi ve yurtdışı tüm entegrasyonlarımızı başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Projede SAP’nin yenilikçi çözümlerinden Simple Finance’i ilk kez kullandık. Bu noktaya başarıyla gelinmesinde English Home IT ekibi, ACRON IT ekibi ve English Home anahtar kullanıcıların büyük emeği söz konusu, projede yer alan herkese teşekkür ediyorum.”

ACRON Bilişim Birim Satış Müdürü Nihal Deniz: SAP çözümlerinin sunduğu verimli ve otomatik süreçler sayesinde, daha az kaynak ve masrafla hedeflere ulaşmak mümkün oluyor.  

English Home’un hem Türkiye’deki hem de yurtdışındaki kararlı ve istikrarlı büyümesini ilgiyle takip ediyoruz. Bu büyüme sürecinde, uçtan uca ERP dönüşümü için ACRON Bilişim’i iş ortağı olarak gören English Home ve her iki firmanın son derece uyumlu çalışan yönetim ve saha ekiplerine, özverili çalışmaları için teşekkür ederim.