15 yıldır hem bilgi teknolojileri hem de sosyal sorumluluk anlamında fark yaratan SAP Türkiye, iki yıldır Ashoka Vakfı ile birlikte Genç Sosyal Girişimciler için Destek Programı “Hızlan FarkYarat”ı sürdürüyor.

Ashoka Vakfı ve SAP Türkiye işbirliğiyle ilk olarak geçtiğimiz yıl düzenlenen ve büyük ilgi gören “Hızlan FarkYarat” projesi, 2016 yılında da başarıyla devam etti. “Projeni Kap Gel” mottosuyla yürütülen “Hızlan FarkYarat” programı ile Türkiye’deki dezavantajlı gençlerin daha iyi eğitim alarak, kariyer gelişimleri için gerekli donanıma sahip olmaları, toplumla etkin bir bütünleşme sağlayabilmeleri ve vizyonlarını genişletmeleri amaçlanıyor.

Geçen yıla oranla bu yıl başvuruların iki kat arttığı programda projeler, yaratılan sosyal etki, yaratıcılık, inovatif yaklaşım, teknoloji kullanımı gibi çok çeşitli kriterlere göre Ashoka ve SAP Türkiye yöneticileri tarafından detaylı bir değerlendirmeden geçerek belirlendi. 50’yi aşkın başvuru arasından, şu projeler seçildi: E-Bursum ile Mesut Keskin, Kiron Mülteciler İçin Yükseköğretim projesiyle Phil Weidmann, Social Maker Lab projesiyle Özge Özmen, Dem Dernek girişimiyle Damla İşeri ve Otsimo projesiyle Zafer Elcik.

Mesut Keskin (23) İstanbul | E-Bursum
E-Bursum, Türkiye’deki öğrencileri, burs veren kurum ve kişilerle bir araya getiren bir online platform. Eğitimde fırsat eşitsizliğini en aza indirmeyi amaç edinen platform üzerinden burs başvurusu, belgelerin yüklenmesi, mentorluk gibi birçok hizmet veriliyor. E-Bursum bugüne kadar 1800 öğrencinin burs bulmasını sağladı. Bu yıl okulların açılmasıyla platforma 1000’e yakın yeni kullanıcı kayıt yaptırdı ve sitenin aktif kullanıcı sayısı 200 bine yaklaştı. Yeni katılımlarla birlikte yaklaşık 2,5 milyon TL’lik burs dağıtımı gerçekleştirilecek. Ücretsiz mentorluk/koçluk eğitimine Fransa’da da çok yüksek talep olduğunu belirten Mesut E-Bursum’u Fransa’ya yaymak için de çalışmalarına devam ediyor.

Phil Weidmann (30) İstanbul | Kiron Open Higher Education
Kiron Üniversitesi, yüksek öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kalan mülteci gençler için ücretsiz online üniversite dersleri sağlayarak, eğitimlerini tamamlamalarına ve iş hayatına katılmalarına yardımcı oluyor. Üniversite, Almanya’da 1800 mülteci gençle gerçekleştirilen başarılı pilot uygulamanın ardından, 300 bin genç mültecinin bulunduğu Türkiye’de çalışmaya başlıyor. Türkiye’de 30 gençle başlattıkları Kiron modelini Türkiye’ye uyarlamak ve yaygınlaştırmak için desteğe ihtiyaç duyuyorlar.

Özge Özmen (25) İstanbul ve Soma/ Manisa | Social Maker Lab
Özge’nin İstanbul ve Manisa’da yürüttüğü Social Maker Lab projesi, geçen yıldan bu yana Soma’nın Yırca Köyü’nde bulunan Yırca Hanımeli Sabun Evi ile beraber çalışmalar yürütüyor. Proje kapsamında 3 boyutlu yazıcılarla üretilen sabunların sayısı bir yıl içinde 20 bini geçti. Proje kapsamında, Soma’da yaşayan öğrencilere yeni teknolojileri öğrenebilmeleri, deneyimlemeleri için de atölyeler düzenleniyor. Ayrıca Türkiye’nin farklı yerlerinde sosyal inovasyon eğitimleri de devam ediyor.

Damla İşeri (27) İstanbul | Anlat & Dem Dernek
Dem Dernek, Aşkını Başka Dilde Anlat projesi ile sağır ve duyan toplum arasındaki diyalog sorununu, algı değişikliği yaratarak çözmeyi hedefliyor. Proje, özel günlerde alternatif hediye arayanları hedefleyen, farklı mekan ve konseptlere göre dönüştürülebilen ve “duyan” katılımcılara, kendilerini işaret diliyle ifade ettikleri video hediyeler hazırlama imkanı sunan bir sosyal girişim. Bugüne kadar yaklaşık 400 kişi bu video hediyelerden faydalandı ve sosyal medyada yaygınlaştırarak çevrelerinde farkındalık yarattı. Proje kapsamında İstanbul-Beşiktaş’ta açılan Dem Good Coffee, sadece 3 ay içinde oldukça popüler bir yer haline geldi. Cafe’nin ziyaretçi sayısı katlanarak artıyor.

Zafer Elcik (22) Ankara | Otsimo
Otizm sendromlu çocuklara ücretsiz eğitici oyunlar ve bu çocukların ailelerine büyük veri analizine dayalı kontrol imkânı sunan mobil bir platform olan Otsimo ise otizmli çocukların eğitimindeki en büyük problemlerden biri olan konsantrasyon eksikliğini oyunlaştırma teknikleriyle çözmeyi hedefliyor. Yaratılan uygulama sayesinde otizmli çocukların aylık 1500 TL’yi bulan masrafını 15 TL’ye kadar indirmeyi başaran Zafer, yaz boyunca San Francisco’da ODTÜ Teknokent T-jump ofisinde çalışmalarına devam etti ve kısa süre önce Otsimo’yu ABD’de de hizmete sundu.

SAP TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ ZEYNEP KESKİN
“Teknolojiye ve işimize karşı taşıdığımız sorumluluğun aynısını topluma karşı da taşıyoruz. SAP Türkiye olarak, ‘insana dokunmak’ ilkesiyle çevre, eğitim, sosyal girişimcilik gibi geniş bir yelpazede projeler geliştirip bunları hayata geçiriyoruz. Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini büyütmek hedefiyle, Ashoka Türkiye ile birlikte geçen yıl genç sosyal girişimciler için ‘Hızlan FarkYarat’ programını başlattık. Geçtiğimiz yıl seçilen 5 projenin sosyal girişimcileri, Türkiye genelinde 50 binin üzerinde çocuk ve gençle çalışarak, onların sosyal alanda güçlenmesinde rol oynadı. Bu yıl da devam eden projeyle ve benzer sosyal sorumluluk çalışmalarımızla, yaşadığımız dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeyi hedefliyor; yeni nesle daha iyi bir gelecek sunmayı önceliğimiz olarak görüyoruz.”

SAP TÜRKİYE KURUMSAL İLETİŞİM MÜDÜRÜ EKİN ERİM
“Bilişim sektörü hız kesmeden gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Biz de yenilikçi ürün ve servislerimize ek olarak kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizle hayata değer katmaya ve her alanda dijital dönüşüme öncülük etmeye devam ediyoruz. Bu sene de, geçen sene olduğu gibi ‘Hızlan FarkYarat’ programı kapsamında gençlerin eğitimine ve topluma fayda sağlayan, girişimlerinde teknolojiyi etkin olarak kullanan beş projeyi belirledik ve destek programımıza dâhil ettik. İlham veren fikirleri ve inovatif girişimleri ile toplumda ciddi bir dönüşümü tetikleyen ve fark yaratan genç arkadaşlarımızı tebrik ediyor ve projelerini heyecanla takip ediyoruz.”