Gençlerin istihdamına büyük katkı: SAP Genç Profesyoneller Programı

“Yeni nesle bayılıyorum! Cesurlar. Kararlılar. Öğrenmeye açlar. Gençlerin iş hayatına henüz hazır olmadığı düşüncesinin aksine, ben onları erkenden büyük fırsatlarla karşı karşıya bırakmak gerektiğine inanıyorum. Bana güvenin; doğru şekilde desteklendiklerinde, gençler her türlü zorluğu aşabilir.” SAP CEO’su Bill McDermott’un bu sözleri, SAP’de gençlere verilen önemi ve sunulan fırsatları çok güzel özetliyor.

Dünya genelinde genç işsizlik oranı yüzde 13’e ulaşırken, 2020 yılında dünyada 40 milyon nitelikli çalışana ihtiyaç duyulacağı öngörülüyor. İşsizlik oranını azaltıp ihtiyaç duyulan iş gücünü oluşturmak için de eğitim ve istihdam projeleri büyük önem taşıyor. Gençlerin potansiyeline inanan SAP, bu doğrultuda yeni nesil yeteneklerin geliştirilmesine yönelik global çapta programlar yürütüyor. Bunlar arasında en çok dikkat çekenlerden biri SAP Eğitim ve Geliştirme Enstitüsü tarafından yürütülen ve bugüne dek 15 ülkede toplam 1258 gencin eğitildiği SAP Genç Profesyoneller Programı. 2013 yılından beri dünyanın farklı noktalarında uygulanan SAP Genç Profesyoneller Programı, Ocak 2018 itibarıyla Türkiye’de de hayata geçecek.

Hâlihazırda Türkiye’de başvuruları devam eden SAP Genç Profesyoneller Programı, 3 aylık bir eğitim ve sonrasında da istihdam sürecini kapsıyor. Programın kapıları, mezuniyet sonrası 3 yıl içinde iş bulamayan ya da niteliklerine uygun bir işe giremeyen üniversite mezunu gençlere açık. Başvuruların titizlikle değerlendirilmesinin ardından ilk etapta seçilecek 25 genç, SAP’nin global ekibinden eğitmenler eşliğinde 3 aylık yoğun bir programa katılacak. Bu kapsamlı ve benzersiz eğitim programı ile katılımcılar, SAP’nin özellikle en son inovasyonlarına odaklanarak SAP çözümlerine dair teknik ve fonksiyonel bilgilerle donatılacaklar. Bunun yanı sıra bütünleşik bir eğitim yaklaşımı doğrultusunda gençler, katıldıkları atölyeler ile tasarım odaklı düşünme (design thinking) teknikleri gibi farklı alanlarda da eğitimler alarak onları rekabette öne geçirecek sosyal yeteneklerini de geliştirme şansı elde edecekler. Böylece gençler sadece teknoloji değil, gelişim odaklı yenilikçi bir eğitim yaklaşımıyla iş hayatına hazırlanacak.

SAP Genç Profesyoneller Programı ile küresel bilgi, deneyim ve uzmanlığını Türk gençlerine aktararak ülkemizde nitelikli iş gücü oluşturmaya ve istihdam yaratılmasına destek olmayı hedefleyen SAP Türkiye, seçilecek 50 gence, 2018 yılının ilk yarısında 2 milyon Euro değerinde eğitim verecek. Eğitimini başarıyla tamamlayan gençlerin sertifika sahibi olarak SAP Danışmanı (SAP Associate Consultant) unvanıyla SAP iş ortaklarında ya da müşterilerinde istihdam edilmesi hedefleniyor. Dünya genelinde bu programa katılanların istihdam oranlarının yüzde 98’e ulaşması, programın Türkiye açısından da ne kadar önemli ve değerli olduğunu kanıtlıyor. Programı ilk olarak SAP Forum İstanbul’da duyuran SAP Türkiye, tüm iş ortaklarını ve müşterilerini de bu programa destek olmaya davet ediyor. Bu sayede SAP Türkiye ekosisteminin desteğiyle daha çok sayıda gence iş imkanı yaratılabilecek.

SAP Genç Profesyoneller Programı Başvuru Linkleri:

Bilgi Teknolojileri, Bilgisayar Bilimleri ve Yazılım Mühendisliği bölümleri mezunları için: http://spr.ly/6189D8tMh

İşletme Yönetimi, Yönetim Bilişim Sistemleri ve Endüstri Mühendisliği bölümleri mezunları için: http://spr.ly/6180D8t36