Hepinizi Türkiye’nin geleceğine katkıda bulunmaya davet ediyoruz

Türkiye’de yılın en büyük bilgi teknolojileri etkinliği olan SAP Forum’u 12 Ekim’de, 5500 katılımcıyla gerçekleştirdik. Sizlerle bir araya gelmek, fikir alışverişinde bulunmak, bizi nasıl bir geleceğin beklediğini hep birlikte tartışmak, SAP Türkiye olarak hepimiz için heyecan vericiydi.

Peki ama bizi nasıl bir gelecek bekliyor? Bu sorunun cevabı, SAP Forum’un da ana temasını oluşturuyordu: Digital Business. İşletmeler dijitalleştikçe, sadeleştikçe, daha verimli bir geleceğe doğru ilerliyoruz. Bu hız ve teknoloji çağında SAP’nin bu dönüşüm sürecine verdiği en önemli karşılık, SAP Leonardo. Yapay zeka ve büyük veri odağında kendini sürekli yenileyen SAP Leonardo, öğrenen makinelerden Blockchain’e kadar pek çok farklı ve yeni teknolojiyi kullanarak işletmelerin inovasyon sürelerini kısaltıyor.

Birkaç örnek vereyim: Dünyanın en büyük metal ve madencilik işletmelerinden biri olan Brezilyalı Vale şirketi satın alma, talep ve bakım süreçlerini optimize eden bir mobil uygulamayı, SAP Leonardo portföyünden yararlanarak sadece dört hafta içinde geliştirdi. İsveçli rulman, keçe, mekatronik, servis ve yağlama sistemleri şirketi SKF, SAP Leonardo ile çalışanlarının verimliliğini maksimum seviyeye çıkardı. Deprem takip cihazları tasarlayıp üreten Japon Hakusan şirketi, mobil cihazları kişisel sismograflara dönüştüren uygulamayı SAP Leonardo ile geliştirdi. Kısacası SAP Leonardo, işletmelerin sadece iş yapış biçimlerini değil, geleceğini de dönüştüren bir sistem haline geldi.

SAP Türkiye olarak biz de bu dönüşümün tam kalbinde yer almaktan gurur duyuyoruz. Geçtiğimiz yıl 100’ün üzerinde Endüstri 4.0 projesi gerçekleştirdik, yapay zeka ve büyük veriye odaklanmaya devam ediyoruz. Bugün, teknolojiye böylesine kolay erişilen bir ortamda, yarışa hepimiz aynı noktadan başlıyoruz, tüm araçlar elimizin altında. Tek yapmamız gereken doğru araçları seçmek ve zaman kaybetmeden harekete geçmek. SAP olarak, 25’in üzerinde endüstride sahip olduğumuz 40 yılı aşan deneyim ve uzmanlıkla, dijital dönüşüm projelerinizde size yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız.

Fakat bizim tek hedefimiz şirketleri bu yeni dünyayla tanıştırmak değil, gençlerin de bu yeni dünyada hak ettikleri yeri almalarını sağlamak. Bu bağlamda, beni çok heyecanlandıran bir projeden söz etmek istiyorum. SAP’nin dünyanın farklı bölgelerinde uyguladığı Genç Profesyoneller Programı (Young Professional Program) Türkiye’ye geliyor.

Ciddi bir yatırım yapacağımız bu programla, iş bulamayan ya da niteliklerine uygun bir işe giremeyen üniversite mezunu gençlere ücretsiz eğitim vereceğiz. Bu eğitim sadece SAP çözümlerine değil, iletişim ve inovasyon gibi hayatın her alanında ihtiyacımız olan becerilere de odaklanacak. Üstelik eğitimin ardından, bu gençlerimizin SAP ekosisteminde ve müşterilerinde iş bulmalarını da sağlayacağız.

Türkiye’nin en büyük kaynaklarından biri, genç ve eğitimli nüfus. En önemli sorunlarımızdan biri ise istihdam. Başka ülkelerde de farklı ihtiyaçlar, farklı kaynaklar var. Ama sorunları aşıp avantajları global faydaya dönüştürmenin yolu, iş birliğinden ve global düşünmekten geçiyor. Dolayısıyla Genç Profesyoneller Programı’nın bu anlamda dünyaya büyük değer kattığına, Türkiye’nin de bu değere katkıda bulunacağına inanıyorum ve bu projeyle şimdiden gurur duyuyorum. Fakat bu gururu sizlerle de paylaşmak istiyorum. Değerli iş ortaklarımız ve müşterilerimiz olarak bu projeyi desteklemenizi bekliyorum. Sizin vereceğiniz her 1 TL’lik desteğe karşılık, SAP Türkiye olarak biz de mevcut yatırımımıza 1 TL daha ekleyeceğiz. Böylece daha çok sayıda kişiye ulaşabilecek, daha çok sayıda gencimizi iş sahibi yapacağız.

Dünya vatandaşları, global kabul görmüş uzmanlar yetiştirmek istiyorsak, sadece devlet değil, biz özel sektör şirketleri de elimizi taşın altına koymalı, gençlere elimizden gelen her türlü katkıyı sağlamalıyız. İşte bu nedenle sizlerin desteği çok önemli. Bu konuda bizi yalnız bırakmayacağınıza inanıyor, gelecekte şirketlerimizi yönetecek, sağ kolumuz olacak, dünyayı değiştirecek gençleri bugünden yetiştirmek için desteklerinizi bekliyoruz.

Bir sonraki e-bültenimizde yine güzel haberlerle buluşmak dileğiyle…