İÇDAŞ nakliye süreçlerini SAP TM ile optimize edecek

Demir Çelik Sektöründe dünya devi olan İÇDAŞ, nakliye operasyonlarını optimize ederek daha verimli planlamak için Golive danışmanlığında SAP Transportation Management (Nakliye Yönetimi) projesine başladı. Proje demir-çelik sektöründe ilk ve referans olma özelliğine sahip.

 

1970 yılından bu yana inşaat çeliği ve alaşımlı çelik üreten İÇDAŞ, üretim kapasitesiyle Türkiye’nin 2. büyük çelik üreticisidir. Uzun yıllardır SAP ERP kullanan İÇDAŞ, ERP’de oluşmuş teslimat işlemlerini SAP TM’e entegre ederek nakliye planlamaları ve maliyet takiplerini SAP TM sisteminde yürütecek. Sistemde tanımlanacak rotalar, kurallar ve araç bilgileri ile maliyet ve hizmet kalitesi gözetilerek rota ve araç optimizasyonu hedefleniyor.

 

İÇDAŞ’da nakliye planlama işlemi merkezi şekilde yapıldığı gibi, farklı lojistik merkezlerinden de yapılabiliyor. SAP TM projesiyle, müşterilere verilen dahili ve harici nakliye hizmetlerinin anlaşma koşulları sistemde tanımlanacak ve nakliye maliyetleri planlama aşamasında görülebilecek. Sistemde araç bilgileri detayı ile tüm giderler (yakıt giderleri, bakım onarım giderleri, işçilik giderleri, otoyol giderleri, araç vergileri, harçlar, kiralık tır giderleri, haberleşme giderleri) dağıtılarak, yapılan her taşıma için gider dağılımları doğru ve anlık olarak raporlanabilecek. Proje kapsamında araç takip sistemi ile konum bilgileri SAP’ye entegre edilerek sefer sürelerinin hesaplanması da amaçlanıyor.

 

Beş ay sürmesi planlanan projenin 1. fazında kara nakliye operasyonları kontrol altına alınacak. 2. fazda ise gemi ve tren nakliye operasyonlarının sisteme dahil edilmesi planlanıyor.

 

Rota optimizasyonu ile en uygun rota sistem tarafından otomatik belirlenerek zaman ve maliyet avantajı sağlanacak. Araç optimizasyonu ile sistem tarafından en uygun araç seçilerek araç doluluk oranları artırılacak. Nakliye maliyetleri planlama aşamasında görülebilecek ve her nakliye için gerçekleşen giderler dağıtılarak doğru ve anlık olarak raporlanabilir olacak.