Karadeniz Holding’in SAP HANA dönüşümü gerçekleşti

Karadeniz Holding, SAP HANA dönüşümünü tamamladı. 1 Ocak itibarıyla canlı kullanıma geçen “SAP HANA Dönüşümü Projesi” iki aşamada tamamlandı ve yılın ilk canlı kullanıma geçen projesi olarak ACRON danışmanlığında devreye alındı.

Enerji, finans, gayrimenkul ve turizm alanlarındaki faaliyetleriyle 70 yıldan bu yana Türkiye sanayisinin önemli kuruluşlarından biri olan Karadeniz Holding, bilgi teknolojileri ile yenilenme vizyonunun önemli bir aşaması olan SAP HANA dönüşümünü ACRON Bilişim’in deneyimi ve Karadeniz Holding Bilgi Teknolojileri ekibi ile birlikte tamamladı. 2017 yılı içinde iki aşamada gerçekleştirilen dönüşüm, yıl sonunda başarıyla tamamlandı ve sistem 1 Ocak 2018’de canlı kullanıma alındı.

Projenin ilk fazında SAP sunucuları, dış kaynak veri merkezinden Karadeniz Holding veri merkezine taşındı. Nisan-Haziran döneminde yaklaşık üç ay süren bu süreç sonrasında projenin ikinci fazına geçildi. Ağustos-Aralık döneminde, beş aylık bir periyotta tamamlanan ikinci fazda SAP sistemleri ECC 6.0 ‘dan HANA 1610’a versiyonuna yükseltildi. Mevcut SAP ECC sistemindeki FI, AA, CO, PS, TRM, MM, SD, PP, PM, HR, FIORI, BW ve BO modüllerinde kullanılan tüm süreçler, SAP HANA sistemine taşındı. Proje kapsamında, SAP BW sistemindeki raporlama altyapısı SAP HANA teknolojisi ile yeniden kurgulandı. Projenin üçüncü fazında ise SAP HANA 1610 versiyonunda fonksiyonel upgrade işlemi gerçekleştirilmesi planlanıyor.