Kızılay Kurumsal Kaynak Planlama Otomasyon Projesi hayata geçiyor

Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı insani yardım kuruluşlarından olan Kızılay, iş süreçlerinin bütünleşik bir şekilde yürütülmesine ivme kazandıracak yazılım sistemine Vektora ile geçiyor.

Kızılay; stratejik planlama, proje yönetimi, satış, üretim, dağıtım, mali kaynaklar yönetimi, satın alma, bakım onarım, stok yönetimi, kalite yönetimi, değerlendirme ve denetleme, insan kaynakları yönetimi gibi iş süreçlerinin bütünleşik bir şekilde yürütülmesinde ivme kazandıracak yeni bir yazılım sistemine geçecek. Böylece daha önceden yönetmekte zorlandığı faaliyet alanlarını kontrol altına alacak ve masa başı veya sahada bulunan tüm çalışanlarının kullanabileceği bir sistem elde edecek.

Projede, Kızılay büyüklüğünde bir organizasyonun ihtiyaçlarını karşılayabilecek, devamlı yenilenen, destek faaliyetlerinin aksamadığı, özellikle Türkiye’de geniş ve yetkin bir partner ekosistemine sahip olan SAP seçildi. Vektora ise Kızılay projesinde uygulanacak SAP modülleri konusunda yetkin bir partner olması, daha önce yapmış olduğu projeler ve güçlü mali yapısı nedeniyle tercih edildi.

“Kurumsal dönüşüme hizmet edecek”

SAP’yi hayata geçirecek olmaktan büyük heyecan duyduğunu belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “149 yıllık bir kuruluş olmamızın birçok avantajı ve dezavantajı var. Bu proje sayesinde bunların en iyi şekilde değerlendirileceğini düşünüyorum. Bu proje sadece Kızılay çalışanlarına değil, bağışçılar, gönüllüler, paydaşlar, tedarikçiler, diğer sivil toplum kuruluşlarını da içine alacak bir proje olacak ve işlerimizi kolaylaştıracak. Projenin başarısı için tüm bunları analiz etmek önemli” dedi.

“Sistem kuruyoruz”

Genel Başkan Dr. Kınık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kurumlar bilgiyle yönetilir. Bilgi ise sistemle yönetilir. Sistem yoksa bilgi yük olmaya başlar. Kurmaya çalıştığımız bir yazılım değil, sistemdir. Kurumsal değişim ve dönüşüm sürecimize büyük katkısı olacak bir sistem. Kurumları geçmiş bilgilerle yönetebilirsiniz. Bu, müfettiş tarzında bir yönetim anlayışıdır. Güncel bilgiye sahipseniz iyi bir yönetici olursunuz. Geleceğin bilgisine sahipseniz yenilikçi, devrimci ve arif bir yönetici olursunuz. Bugün bu proje ile bu yola adım atıyoruz. Bu proje çerçevesinde sektöre terminoloji üretmemiz de gerekiyor. Bu noktada Kızılay’ın özgünlüğünü de koruyacağız. Önümüzde zor bir süreç olduğunu biliyoruz. Bu sistemi gerçek anlamda hayata geçirebilirsek belki de Kızılay önümüzdeki 50 yıla yeterli gelecek bir sistem kurmuş olacak. Bu sistem bize yeni yönetmelikler de sunacak. Bundan sonra Kızılay’ı bu yönetmeliklerle yöneteceğiz.”

“Önceliğimiz hep insan olacak”

149 yıldır Kızılay’ın önemli deneyimler barındırdığını ve bunlara her geçen gün yenilerini eklediğini belirten Kızılay Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu ise “İşimizin temelinde insan var. Bundan sonra da hep insan olacak. Kızılay son yıllarda insani yardım sektöründe parlayan bir yıldız. SAP bu parlayan yıldıza önemli katkı sağlayacak. Diğer ulusal dernekler ve diğer sivil toplum kuruluşlarından bizi farklılaştıracak bir sistemler bütünü ortaya çıkacaktır” dedi.

Vektora Genel Müdürü Turgay Piyadeoğlu da “Biz buna bir proje olarak değil, yıllarca sürecek bir işbirliği olarak bakıyoruz. Yazılım Kızılay’a özgü olacak ve bundan sonraki tüm iş süreçlerinin çekirdeğini oluşturacak. Bu proje, alanında, Türkiye’deki en büyük projelerden biri olacak. 15 ay sonra ortaya çıkacak olan sistem dünyadaki benzer kuruluşlar için de örnek teşkil edecek” dedi. Piyadeoğlu, Kızılay ile birlikte çalışıyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.