Santa Farma, iş zekası süreçlerini yeniden kurgulayarak SAP BW sistemini SAP HANA platformuna taşıdı

Türkiye’nin köklü ilaç firması Santa Farma, iki faz halinde METRIC yönetiminde devreye aldığı iş zekası projesiyle raporlamalarında üst yönetim kadrosunun görsellik, mobilite ve hız ihtiyaçlarına yanıt aradı. METRIC ekibinin yönetim ve rehberliğinde hayata geçirilen çözümlerle rapor ve sorgu performanslarında önemli iyileşmeler kaydedildi. Özellikle mobil alanda yapılan çalışmalarla şirket verisine istendiği zaman tüm cihazlarla her yerden erişim sağlandı. Hem METRIC hem de Santa Farma tarafında SAP Business Warehouse ve SAP BusinessObjects için projeye özel kurulan ekipler süreç boyunca yakın işbirliği içinde çalıştı.

Santa Farma yönetim ekibi şirket ve sektör verilerine anlık olarak hızlı ulaşmak ve kısa sürede her an her yerden aksiyon alabilmek konusunda yenilikçi çözümlere ihtiyaç duyuyordu. Şirketin yönetim kadrosu, özellikle kullanımı kolay bir ekran tasarımı ile istediği veriyi istediği yerden mobil cihazlarla görüp aksiyon almak istiyordu. Söz konusu ihtiyaçları konusunda çözüm ortağı arayışına giren Santa Farma’nın IT Müdürü Arzu Demirer “METRIC’i tercih etmemizde Türkiye’deki en büyük SAP iş ortağı ve iş zekası alanında en çok proje tamamlamış iş ortaklarından biri olması etkiliydi” dedi.

Süreç sonucunda üst yönetime yapılan sunumlardaki raporların hazırlanma süreleri azaldı. Üst yönetim, kullandığı raporlar ve güncel verilerle şirketi yakından takip edebilir hale geldi. Özellikle SAP HANA geçişi sonrasında ortalama dört saat gibi bir vakit alan günlük veri yüklemeleri yirmi dakikanın altına indi. SAP BW platformundan SAP HANA’ya geçişle gelen yenilikler tasarım aşamasında daha esnek kararlar alınabilmesini sağladı. “Extract, Transform and Load” (ETL) sürelerinde 15 kat civarında bir hız artışı yaşanırken, raporlarda 4 ila 10 kat hız artışı sağlandı.

Santa Farma İlaç IT Müdürü Arzu Demirer elde ettikleri sonuçları şöyle anlattı: “SAP Türkiye’nin İş zekası alanında en çok proje tamamlamış iş ortaklarından biri olan METRIC’in yaptığı projeleri ve başarılarını takip ediyorduk. Bu süreçte METRIC, çok kısa bir sürede üstün bir çalışma ile tüm taleplerimizi yerine getirmeyi başardı. METRIC‘in bizim bakış açımızı yakalaması ve projeyi bizim gözümüzden değerlendirmesi projenin hem hızını hem de başarısını artırdı. Proje sonunda elde ettiğimiz iş sonuçları hem şirketimizin genelinde hem de üst yönetim ekibimiz arasında hayranlıkla karşılandı. SAP çözümleri ve METRIC’in danışmanlığı sayesinde yalnızca günlük hayatımız kolaylaşmakla kalmadı, sektör genelindeki vizyon ve trendleri takip ederek aksiyon alma hızımız da oldukça arttı. Günlük yüklemeler ve ETL sürecimiz oldukça hızlandı. Raporların performansı artarken aynı zamanda daha kurumsal bir görünüm kazandı. Mobilite ve kolay erişim gibi kolaylıklar da mobil çağın gereklerine ayak uydurmamızı sağladı. Elde ettiğimiz sonuçları ölçme ve değerlendirme çalışmalarımız devam ediyor, önümüzdeki dönemde daha da tatmin edici rakamlar elde etmeyi bekliyoruz.”