SAP Leonardo’nun sunduğu hizmetler dijital inovasyonu kolaylaştırıyor

SAP, Frankfurt’ta düzenlediği SAP Leonardo Live zirvesinde, SAP Leonardo çözüm ailesi ile sunduğu yeni dijital inovasyon hizmetlerini ve araçlarını duyurdu. Dijital inovasyona giden yolda işletmelerin en büyük yardımcısı olacak SAP Leonardo, Nesnelerin İnterneti (IoT) için hızlandırıcı çözümleri, SAP Build için zenginleştirilmiş araçları ve iş ortaklarına sunulan SAP Bulut Platformu için iş ortaklarına yönelik yeni Cloud Foundry (Bulut Kurulum) paketlerini kapsayacak şekilde geliştirildi.

SAP Leonardo, üstün yazılım özelliklerinin yanı sıra, SAP’nin endüstri ve süreçlerdeki uzmanlığıyla oluşturulan güncellemeleri ile müşterilerinin elde ettikleri veriden işleri için değer yaratmalarını ve birer dijital işletme haline gelmelerini sağlıyor.

SAP Leonardo’daki Yeni Nesnelerin İnterneti Çözümleri

SAP Leonardo dijital inovasyon sisteminin bir parçası olan IoT çözümleri; büyük veri ve iş analitiğindeki gelişmelerden, SAP Bulut Platformu’nun insanları, nesneleri ve işletmeleri birbirine bağlama yeteneğinden ve öğrenen makineler gibi teknolojilerden yararlanarak dijital lojistik, üretim (dijital ikiz) ve varlık yönetimi alanlarında IoT ve Endüstri 4.0 stratejilerinin gerçekleştirilmesine olanak tanıyor.

Bir seneden daha az bir zaman önce  yatırım planlarını ve  Nesnelerin İnterneti alanındaki büyüme hedeflerini duyurduklarını ileten SAP Nesnelerin İnterneti ve Dijital Tedarik Zinciri’nden Sorumlu Başkanı Dr. Tanja Rueckert şunları belirtiyor: “Yenilikçi çözümlerimizi, Dijital İnovasyon Sistemimiz SAP Leonardo’yu tanıttığımız ve birçok müşterimizin ve iş ortağımızın gerçek hayattan örnek projeleri paylaştığı SAP Leonardo Live Zirvesi’nde, organizasyonun tamamına yayılan inovasyon ile  gerçekleşen dijital dönüşümün yol haritasını çizdik.”

SAP Leonardo’nun insanları, nesneleri ve iş süreçlerini “akıl” ile birbirine bağladığını belirten SAP Genel Müdürü Uğur Candan da görüşlerini şöyle ifade ediyor:

“SAP olarak sadece dijitalleşmeyi hızlandıran çözümler üretmiyoruz, aynı zamanda SAP Leonardo dijital inovasyon sistemi ile dijital dönüşüm yolculuğunun her aşamasında müşterilerimizin en yakın destekçisi ve yol arkadaşı oluyoruz. Hız ve paylaşımın çok önemli olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bugün, iş dünyasında öne geçebilmek için iş modellerimizi yeniden tasarlamalı, yeni teknolojileri, buluttaki fırsatları ve hızı keşfetmeliyiz. Genişletilen içeriği ve yenilenen bileşenleriyle SAP Leonardo, IoT (nesnelerin interneti) ve bulut çözümleriyle dijital dönüşümün en büyük yardımcısı olacak.” 

SAP Leonardo İnovasyon Servisleri Dijitalleşmeyi Destekliyor

SAP Leonardo ailesi, müşterilerine bugünün dijital dünyasında başarılı olmak için ihtiyaç duydukları araçları, teknolojileri ve uzmanlığı sağlıyor. Nesnelerin interneti (IoT), öğrenen algoritmalar (machine learning), büyük veri (big data), kayıt zinciri gibi teknolojiler ve tasarım odaklı düşünme (design thinking) yaklaşımı Leonardo ailesinin temel yapı taşları olarak sıralanabilir. Şirketlerin bu inovatif teknolojileri iş süreçlerine bağlayarak en kısa sürede katma değer yaratabilmeleri için SAP, Leonardo Live zirvesinde üç yeni inovasyon danışmanlık hizmetini duyurdu.

Müşteriler, kendi ihtiyaçlarına uygun versiyonu seçebilecekler!

 • SAP Leonardo İnovasyon Hizmetleri (Ekspres Versiyon): Tüketici ürünleri sektöründe makine ve ekipmanların gerçek zamanlı izlenmesi veya üretimdeki yedek parçaların talebi üzerine 3D baskı yapılabilmesi gibi endüstri ve iş koluna özel geliştirilmiş IoT çözümlerinin hızlı bir şekilde uygulanmasını sağlar. Müşteriler, ekspres sürüm ile çözümü uygulayabilir ve sekiz haftadan daha kısa bir sürede çözümü şirketin ihtiyaçlarına göre özelleştirerek zamanı değere çevirebilirler.
 • SAP Leonardo İnovasyon Hizmetleri (Açık İnovasyon Versiyonu): Müşterilerin iş süreçlerinde karşılaştıkları kendilerine özgü sorunların üstesinden gelebilmeleri için dokuz hafta içinde konseptten prototipe yepyeni bir çözüm oluşturmalarını sağlar. Bu açık inovasyon versiyonu SAP Bulut Platformu’na erişim sağlar ve Digital Design Zone sayesinde müşteriyi inovasyonun her aşamasında merkeze alarak çevik bir tasarım süreci sunar.
 • SAP Leonardo İnovasyon Hizmetleri (Kurumsal Versiyon): Bu versiyon, açık inovasyon versiyonunun kapsamını genişleterek, müşterilerin paralelde yürüyen farklı işlerine özel birden fazla çözüm üretmesine olanak sunar. SAP Bulut Platformu ve Digital Design Zone’a ek olarak, kurumsal versiyon yetkilendirme oturumlarına ve SAP Leonardo İnovasyon Hizmetleri Showroom’una erişim sağlar.

Bu yeni servislerin her biri, müşterilerin dijitalleşmeye giden yolda ihtiyaçlarına en uygun SAP çözümüne karar vermeden önce yenilikçi teknolojileri ve iş modellerini pilot bir kapsam üzerinde deneyimlemelerine imkan sağlıyor. Şirketler Leonardo inovasyon hizmetleri ile tasarımcılar, iş dönüşümü uzmanları, endüstri uzmanları ve teknoloji danışmanları gibi stratejik öneme sahip uzmanlara erişim sağlayabiliyor; bu teknoloji ve araçları, SAP’nin iş ve BT uzmanlığını birleştirerek ihtiyaçlarına özel tasarlanmış bir inovasyon yolculuğuna başlıyorlar. Bu sayede, SAP’nin en iyi uygulama (best practice) süreç danışmanlığı ve kendilerine atanan inovasyon koçu ve deneyimli IT profesyonellerinin desteği ile dijital dönüşüm projelerinin ilk adımını SAP Leonardo çözümleri üzerinde hayata geçirebiliyor ve esas yatırım kararı öncesinde, daha küçük bir iş modeli ile test edebiliyorlar.

Dijitalleşen dünyada işletmelerin bir yol ayrımında olduğunun altını çizen SAP Dijital İş Hizmetleri Yönetim Kurulu Üyesi Michael Kleinemeier,“SAP Leonardo İnovasyon Hizmetleri, bu yol ayrımında müşterilerimize yeni teknoloji yatırımları yapmadan önce bu teknolojileri denemeleri ve işletmelerine en uygun olanı seçmeleri için güvenli bir yöntem sunuyor. “diyor. 

Verinin Mobil Uçta Hesaplandığı Dijital Üretim ve Endüstri 4.0

SAP Bulut Platformu IoT hizmetleri taşıyıcı altyapısını kullanan SAP Leonardo IoT Edge, SAP Digital Manufacturing Insights gibi diğer iş çözümleriyle entegre çalışıyor.

Üretimin farklı aşamalarıyla ilgili eksiksiz bir görünürlük sağlamak için bulut tabanlı ve çok katmanlı bir iş analitiği platformu olan Digital Manufacturing Insights, üretim sahası ile güvenli ve kesintisiz bir entegrasyona sahip.

Digital Manufacturing Insights, yeni nesil yüksek duyarlılıklı IoT verisi ile kurumsal verinin beraber yorumlanarak, şirketlerin en doğru iş kararlarını almalarını sağlıyor. SAP’nin dijital üretim ve IoT çözümlerinin birlikte kullanımı, operasyonların uyumlu yönetimine ve etkin Endüstri 4.0 stratejilerine olanak tanıyor.

SAP Leonardo, Data & Insights’tan Sorumlu Başkan ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mala Anand son gelişmelere dair şunları söylüyor: “Dünya çapında CEO’ların yüzde 70’inden fazlası, önümüzdeki üç yılın son 50 yıldan daha kritik olacağını düşünüyor ancak sadece yüzde 5’i, rekabette avantaj sağlayacak şekilde dijital inovasyona hakim olduklarını hissediyor. SAP olarak temel iş uygulamalarımıza entegre olabilen inovatif özellikler ve yeni yetenekler sunarak müşterilerimizin iş modeli ve süreç değişikliklerini yönetmelerine yardımcı oluyor; kurumların dijital dönüşümün değerini hızla ve makul maliyetlerle fark etmesine destek oluyoruz.” 

IoT Uyumlu Varlık Yönetimi

SAP’nin Apple ile iş ortaklığının bir sonucu olan SAP Asset Manager mobil uygulaması, temel varlık yönetimi süreçlerini mobil hale getirerek, profesyonellere destek sağlıyor. Bu uygulama, iOS tasarım dili uyumlu SAP Fiori® ön yüzleri ile neredeyse son kullanıcı mobil uygulamaları gibi kolay ve keyifli bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

SAP bu uygulamayı, SAP Asset Intelligence Network ve SAP Predictive Maintenance and Service gibi SAP Leonardo IoT yeteneklerinden yararlanan dijital çözümlerle bağlayarak, varlık yönetimi, mobil çalışan verimliliği ve geniş IoT ekosistem ve yazılımcı ağı ile birlikte çalışabilirliği daha yukarılara taşımayı hedefliyor.

SAP Leonardo çözüm ailesi kurumsal sürümü, müşterilerin dijital dönüşümlerini desteklemek üzere tasarlanmış tüm bileşenleri içeriyor.

 • Showroom – Müşterilerin başarılı inovasyon örneklerini, teknoloji modüllerini ve entegre iş senaryolarını keşfetmelerini sağlıyor
 • Digital Design Zone (Dijital Tasarım Alanı) – Müşterilere, inovasyon yolculuğunun herhangi bir noktasında uzman rehberlik sağlanıyor
 • Empowerment sessions (Güçlendirme Oturumları) – Müşterilerin kendi yetki ve olanaklarıyla uygulama oluşturabilmeleri için gerekli hızlandırıcı hazırlık seanslarını kapsıyor
 • Innovation platform (İnovasyon Platformu) – İnovasyon hızını artırıyor

Bu kurumsal sürüm, sadece SAP’nin SAP MaxAttention™ çözümünü, SAP ActiveEmbedded hizmetlerini ve SAP Value Assurance hizmet paketlerini içeren premium sözleşme portföyü müşterilerine sunuluyor. 

SAP Leonardo Yenilenen Bileşenleriyle İşletmelere Rehber Oluyor

SAP Leonardo’nun sunduğu yeni çözümler şöyle:

 • SAP Leonardo IoT Bridge: Operasyondan sorumlu yöneticiler için benzersiz bir süreç görünürlüğü ve gerçek zamanlı aksiyon alma imkanı sunan yapılandırılabilir, rol tabanlı bir dijital komut merkezi.
 • SAP Global Track and Trace: Tedarik zinciri ağları arasında nesnelerin ve iş süreçlerinin uçtan uca takibi ve raporlanması için geliştirilmiş bulut tabanlı çözüm.
 • SAP Leonardo IoT Edge: Akıllı cihazların veri merkezinin dışında olduğu yerlerde, iş süreçlerinin gerçek zamanlı performansı için bulut üzerinden bilgi işleyen, depolayan yazılım.
 • SAP Digital Manufacturing Insights: Süreç optimizasyonunu mümkün kılan, üretim için kapsamlı bir görünürlük sağlayan merkezileştirilmiş, bulut tabanlı bir üretim performansı yönetimi çözümü
 • SAP Asset Manager: Varlıkların bakım, envanter ve güvenlik süreçlerini yönetmeye imkan tanıyan bulut tabanlı mobil bir uygulama.

SAP Leonardo İnovasyon Hizmetleri’nin kurumsal sürümünde ise dijital dönüşümü desteklemek için tasarlanmış tüm bileşenler bulunuyor.  Showroom, Dijital Tasarım Alanı, Yetkilendirme Oturumları ve İnovasyon Platformu’ndan oluşan bileşenler, inovasyon süreçlerini hızlandırmanın yanı sıra rehberlik de sağlıyor. Kullanıcılar, Showroom bileşeni ile inovasyon kullanım örneklerini, teknoloji modüllerini ve iş senaryolarını keşfedebiliyor.