SAP SPORTS ONE, başarılarla dolu bir yılı geride bıraktı

SAP HANA platformu üzerinde uygulanan ve bulut tabanlı ilk spor çözümü olarak tanınan SAP Sports One, birinci yılını doldurdu. Takımların ve bireysel anlamda oyuncuların verimliliğini tek bir platform üzerinden yönetmeye imkan veren SAP Sports One aynı zamanda sağladığı analitik verilerle de performansı iyileştirmenin yollarını sunuyor.

Alman Milli Futbol Takımı (DFB), FC Bayern Munich, TSG Hoffenheim, FC Nuremberg, Xolos de Tijuana ve City Football Group tarafından kullanılan SAP Sports One ilk olarak DFB tarafından uygulandı. DFB’nin 2014’te Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupasını kazanmasının ardından, Wall Street Journal gazetesi SAP’yi takımın “12. oyuncusu” olarak adlandırdı ve galibiyette SAP Sports One’ın oynadığı rolü vurguladı.

Ardından SAP Sports One daha da geliştirildi; uygulama halen Takım Yönetimi, Antrenman Planlama, Oyuncu Kondisyonu, Performans Bilgileri, Yeni Oyuncu Arayışı, Penaltı İstatistikleri ve SAP Challenger Insights modüllerini içeriyor.

Kısa süre önce kullanıma alınan Penaltı İstatistikleri işlevinin de katkılarıyla DFB, 2016 Avrupa Şampiyonası çeyrek finalinde İtalya’yı penaltılarda yenerek; teknolojinin oyunun sonucuna katkı sağlayabileceğini kanıtladı. Bu işlev, rakip takım oyuncularının penaltı atışlarını analiz ederek kalecilere ve kaleci antrenörlerine önemli bir avantaj sağlıyor. DFB yine aynı şampiyonada SAP Challenger Insights ile de rakip takımların ofansif ve defansif eğilimlerini ve takım formasyonlarını inceleyip buna göre taktikler geliştirdi.

SAP Sports One, Avrupa dışında Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere Amerika kıtalarında da uygulanmaya başlandı. Çözümü kullanan Meksika takımı Xolos de Tijuana’nın Sportif Direktörü Ignacio Palou, “Dünyanın en iyi takımları SAP kullanıyor. SAP Sports One çözümü bizim takımımızı da gerek rekabet gücü olarak gerekse organizasyon açısından bir üst lige taşıyacak,” dedi.

SAP, önümüzdeki aylarda SAP Sport One’ı, buz hokeyi de dahil olmak üzere başka spor dalları için de özelleştirmeyi planlıyor.