SAP, Türkiye’nin en iyi işverenleri arasında yükselişini sürdürüyor

SAP, çalışan odaklı yönetim anlayışıyla yetişmiş ve kaliteli insan kaynağının gelişimine ve kurum kültürüne yaptığı yatırımlarla 2016 yılında da Türkiye’nin en iyi işverenlerinden biri seçildi.  Mükemmel iş yeri kültürünün oluşumuna ve gelişimine destek olmak amacıyla düzenlenen; kurum kültürü alanında dünyadaki en geniş çaplı ve itibarlı araştırma olarak öne çıkan “Türkiye’nin En iyi İşverenleri Ödülleri”nin 2016 yılı sonuçlarına göre SAP Türkiye, üç yıl üst üste ülkenin en iyileri arasında yer aldı. Great Place to Work Türkiye Ofisi tarafından gerçekleştirilen araştırma sonucunda SAP Türkiye, yetenek yönetimi, çalışan bağlılığı ve memnuniyeti, fırsat eşitliği alanındaki çalışmalarıyla 50-500 çalışan kategorisinde Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesinde 2’nci sıraya yükseldi. SAP Türkiye bu yıl ayrıca çalışanlarının iş ve yaşam dengesini sağlamalarına destek olan çalışmalarıyla İş-Yaşam Dengesi kategorisinde de özel ödülün sahibi oldu.

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, ödüllerle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Üç yıl üst üste Türkiye’nin en iyi işverenleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Buna ek olarak İş-Yaşam Dengesi özel ödülü de almanın mutluluğu içerisindeyiz. Geleceğin mükemmel iş yeri kültürünü yaratmak üzere hep birlikte çalıştığımız bu yolculukta başarıları ile geleceğe ilham veren şirketleri analiz ederek bu araştırmayı gerçekleştiren GPTW Enstitüsü’nü kutluyorum.  SAP Türkiye’yi çalışmak için ‘mükemmel’ kılan çalışma arkadaşlarıma da gönülden teşekkür ediyorum. İş-Yaşam Dengesi kategorisindeki özel ödülümüzün bizler için ayrı bir önemi var. İş dünyasındaki dijital dönüşüm ile şirketler, pek çok alanda yeni yaklaşımlara ihtiyaç duyuyor. Geleceğin iş yapış şekillerini belirleyecek olan insan kaynakları, bu dönüşüm sürecinin en önemli yapı taşlarından biri olacak. Bu ödül, en büyük değerimiz olan çalışanlarımıza en iyi koşulları sağlamak için yaptığımız çalışmalarda doğru yolda olduğumuzu kanıtlıyor.”

SAP Türkiye insan Kaynakları Direktörü Hande Genç de ödüllerle ilgili olarak şunları ifade etti: “SAP Türkiye olarak uzun zamandır üzerinde çalıştığımız insani dokunuşu yüksek kurum kültürümüz ve çalışan odaklı yönetim anlayışımız ile aldığımız bu değerli ödülden dolayı mutlu ve gururluyuz. Çalışanlarımıza şirketimizdeki yaşam döngüleri boyunca tüm ihtiyaçlarını karşılayacak uçtan uca entegre insan kaynakları hizmeti sunuyoruz. Süreçlerimiz iş gücü planlama ile başlayıp, işe alım ve entegre etme, ücretlendirme ve ek yararlar, öğrenme, gelişim, kariyer planlama, yedekleme ve liderlik gelişim programlarıyla devam ediyor. Bu temel süreçlerin en doğru şekliyle çalışıyor olması bizlere eğlenebildiğimiz, yaratıcılığımızı kullanabildiğimiz, iş-özel hayat dengesine dikkat eden, takdirin son derece önemli olduğu, takım ruhu ile hareket eden “mutlu” bir şirket kültürü yaratma imkanı tanıyor.  Çalışan çeşitliliğine, çalışanların gelişimine ve yetenek yönetimine büyük önem veriyoruz. Çeşitliliğin yaratıcılığı artırdığına, çalışma ortamını daha keyifli kıldığına inanıyoruz. SAP Türkiye olarak global vizyonumuz doğrultusunda topluma yetişmiş insan kaynağına, kurum kültürünün güçlendirilmesine ve çalışan memnuniyetine yaptığımız yatırımları sürdüreceğiz.”