SAP Üniversite İşbirliği Programı’nın İzmir’deki ilk üyesi İzmir Ekonomi Üniversitesi oldu

SAP, Üniversite İşbirliği Programı (SAP University Alliances Program) kapsamında işbirliği yaptığı üniversitelerin sayısını her geçen gün artırıyor. SAP Üniversite İşbirliği Programı’nın İzmir’deki ilk üyesi olan İzmir Ekonomi Üniversitesi de SAP lisanslarını ücretsiz olarak öğrencilerinin eğitim ve araştırma faaliyetlerinde kullanabilecek ve kurumsal kaynak planlamasını yalnızca teorik olarak değil aynı zamanda uygulamalı olarak da öğretebilecek. İçeriğinde baştan sona bir senaryonun olduğu SAP sistemi sayesinde, İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri şirketlerde kullanılan sistemlerin nasıl işlediğini bire bir uygulayarak öğrenebilecek.

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin konuyla ilgili olarak şunları ifade etti: “SAP olarak, global sosyal sorumluluk vizyonumuz çerçevesinde yeni neslin teknoloji alanındaki bilgi ve donanımını geliştirmek, onlara yeni yetenekler kazandırmak ve istihdam imkânları yaratmak en önemli görevlerimiz arasında yer alıyor. Özellikle de ülkemizin artan genç nüfus oranını gözeterek, mesleki eğitim diploması yanında öğrencilerin günümüzün hızla gelişen iş dünyasına hızlı ve sağlam bir giriş yapmaları için hazırlıklı olmaları gerektiğine inanıyorum. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin SAP Üniversite İşbirliği’ne katılımı bizim için çok önemli ve değerli. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde öğrenim gören gençlerin SAP dünyasına adım atması ve en gelişmiş teknoloji ve çözümlere ait bilgiler ile donatılması mezun olduktan sonra rekabete karşı fark yaratmalarında etkili olacaktır. SAP Üniversite İşbirliği Programı’nda Türkiye çapında ulaştığımız üniversitelerin sayısını her geçen gün arttırmaya gayret ediyoruz. İlerleyen dönemde de yeni üniversite işbirlikleriyle Türkiye’de kaliteli iş gücünün oluşumuna destek sağlamaya ve gençlere yeni olanaklar sunmaya devam edeceğiz.”

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen de yeni işbirliği ile ilgili olarak şunları söylüyor: “Öğrencilerine ve teknoloji altyapısını eğitim ile birleştirmeye önem veren İzmir Ekonomi Üniversitesi, sektörde yaygın olarak kabul gören ve kullanılan SAP yazılımı sayesinde hem eğitim sistemlerindeki derslere teknoloji tabanlı içerik sağlayacak hem de öğrencilerinin iş hayatına bir katma değer sağlayacak.” Sistem sunucusunun Almanya’da yer aldığı bu modelde, üniversitedeki kullanıcılar sisteme bağlanabilecek. Bu kapsamda İzmir Ekonomi Üniversitesi, ilgili tüm ders materyallerine erişebilecek, dönem boyunca sistem ile ilgili üniversiteye teknik destek verecek olan “Üniversite Yetkinlik Merkezi” ile iletişime geçebilecek.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde SAP Üniversite işbirliği, ilk olarak İşletme Fakültesi Lojistik Yönetimi Bölümü’nde ders olarak hayata geçirildi. Dr. Aysu Göçer tarafından verilen Lojistik ve Tedarik Zinciri Bilgi Sistemleri dersi kapsamında, SAP’nin Malzeme Yönetimi (MM), Üretim Planlama (PP), Depo Yönetimi (WM), Satış ve Dağıtım Yönetimi (SD) ve Müşteri Hizmetleri Yönetimi (CS) modülleri öğrencilere aktarılıyor. Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özgür Özpeynirci, SAP yazılımının öğrenciler için uygulamaya yönelik önemli faydalar sağlayacağını ve ileriki dönemlerde Lojistik Yönetimi Bölümü’nün farklı ders içeriklerinin de SAP yazılımının çeşitli modülleri ile zenginleştirilmeye devam edeceğini vurguladı. İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. F. N. Can Şımga Mugan ise Lojistik Yönetimi Bölümü’nde ders olarak işlenmeye başlayan SAP ERP modülünün, ilerleyen dönemlerde üniversitenin farklı bölüm ve fakültelerinin müfredatında da yer almasını planladıklarını belirtti.

SAP Üniversite İşbirliği Programı nedir?
Dünya çapında 2300 eğitim kurumunun yararlandığı SAP Üniversite İşbirliği Programı (SAP University Alliances Program) çerçevesinde, üniversiteler diledikleri zaman teorik olarak müfredata ulaşabiliyorken, öğrencilerine de sistem üzerinden SAP teknolojilerini öğretebiliyor. Programa üye üniversiteler, derslerinde en güncel SAP sistemlerini kullanarak öğrencilerine interaktif bir eğitim ortamı sağlayabiliyor. Program sayesinde öğrenciler SAP sertifikasyon programlarına daha kolay ve avantajlı olarak ulaşabiliyor.

Üniversite öğrencileri dünya üzerinde birçok lider firma tarafından kullanılan SAP çözümlerinin nasıl işlediğini bire bir uygulamayla öğrenebiliyor. Öğrenciler, mezun olduktan sonra kariyer ve iş olanakları anlamında iş hayatına bir adım önde atılma şansına sahip oluyor. Program, öğretim üyelerine de dünyadaki diğer öğretim üyeleri ile iletişime geçebilme, deneyimlerini paylaşabilme ve işbirliği kurarak sınırsız sayılabilecek kadar çok bilgi, belge ve araştırmaya ulaşma imkanı sunuyor.

Program kapsamında eğitim alan öğrenciler SAP sertifikasyon programlarına daha kolay ve avantajlı olarak ulaşabiliyor. Programdan üniversite bünyesindeki işletme ve mühendislik fakülteleri ile yönetim bilişim sistemleri, enformatik bölümleri dahil olmak üzere bütün bölüm ve fakülteler yararlanabiliyor. Fortune 100 ve Forbes 2000 listelerinde yer alan dünyanın lider firmaları tarafından tercih edilen SAP programlarını öğrenen öğrenciler, mezun olduklarında büyük bir avantaja sahip oluyorlar.