SAP’den inovasyona yeni bir destek: SAP.iO Fonu

SAP, ekosistemini genişletebilecek yazılım startup’larına destek vermek üzere, 35 milyon ABD doları yatırımla kurduğu SAP.iO Fonu’nu tanıttı. Fon; SAP bünyesinde olan ya da olmayan inovasyon geliştiricilerin SAP verilerinden, uygulama programlama arayüzlerinden (API) ve platform teknolojilerinden yararlanmalarını sağlayan SAP.iO açık inovasyon modelinin bir parçasını oluşturuyor.

Fonun yanı sıra, öğrenen makineler ve blockchain gibi öncü teknolojileri de kullanarak yazılım uygulamaları geliştiren startup’lara kuluçka desteği verecek global SAP.iO Foundry programı da başlatılıyor. İlk adımda San Francisco-ABD ve Berlin-Almanya’da hayata geçirilen SAP.iO Foundry oluşumları, New York-ABD ve Tel Aviv-İsrail’deki mevcut SAP.iO startup kuluçka merkezlerini tamamlayıcı rol üstlenecek.

SAP CEO’su Bill McDermott, bu konuda şunları ifade ediyor: “SAP.iO, sayıları 350 bini aşan müşterilerimizin dijital dönüşümünü hızlandıracak yeni bir ekosistem yaratacak. Girişimcilere bir mesajım var: Ciddi bir engelin aşılmasını sağlayacak, cesur bir hayaliniz varsa bize katılın; hayallerinizin peşinden birlikte koşalım.”

SAP CSO’su (Chief Strategy Officer) Deepak Krishnamurthy ise SAP.iO ile ilgili görüşünü şöyle açıklıyor: “Açık inovasyon modelimiz, müşterilerimize değer katmaya devam ediyor. SAP.iO, SAP bünyesindeki inovasyon geliştiricileri daha da güçlendirmenin yanı sıra, endüstrilerin çehresini değiştirecek yazılımlar geliştiren girişimcilere de fon sağlayacak.”

SAP.iO tarafından fon desteği sağlanan ilk startup, San Jose’deki (Kaliforniya-ABD) Büyük Veri analitik şirketi Parable Sciences, Inc. (bilinen adıyla Paradata) oldu. Paradata, öğrenen makineler teknolojisini kullanarak tedarik zincirinde daha fazla şeffaflık sağlıyor ve böylece doğrudan malzeme alımı ve tedarik zinciri şeffaflığı açısından SAP Ariba çözümlerini tamamlıyor. SAP.iO ve SAP, fon sağlamanın yanı sıra mentorluk, müşteri iletişimi ve çeşitli API’lara erişim konusunda da Paradata’ya destek verecek.

SAP, müşterilerinin dijitalleşme yolculuğunu destekleyecek teknolojiler geliştirmek üzere tüm ekosisteminde inovasyon kültürünü teşvik ediyor. SAP’nin inovasyon konusundaki girişimleri arasında 16 ülkede 19 laboratuvardan oluşan SAP Labs Network, 10 lokasyonda faaliyet gösteren SAP Innovation Center Network ve SAP.iO gibi girişim ve kuluçka merkezleri bulunuyor.