SAP’nin sanayi 4.0’a yön veren teknolojileri Türkiye’de geliştiriliyor

SAP, dijital çağda inovasyon ile teknolojinin hayata kattığı değeri ve iş dünyasına etkisini İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda 31 Mayıs Salı günü gerçekleşen SAP İnovasyon Forum’da ele aldı. Dijital çağın iş süreçlerine hızla yansıyan etkisi, dijital ekonomiye yön veren teknolojiler, insan kaynakları, satış ve pazarlama, finans, tedarik zinciri ve satın alma süreçlerinin yönetimindeki son trendlerin tartışıldığı SAP Forum’da farklı sektörlerin liderleri ve profesyonelleri buluştu.

Her yıl iş ve teknoloji dünyasını bir araya getiren SAP İnovasyon Forum’un bu yılki mottosu; “Connected Innovation” (Bağlantılı İnovasyon) olurken, etkinliğin açılışı SAP Türkiye Satış Direktörü Musa Zorbozan,  SAP Türkiye Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Uğur Candan ve SAP Türkiye Satış Destek Direktörü Ahmet Engin Tekin’nin ev sahipliğinde yapıldı.

SAP Türkiye Satış Direktörü Musa Zorbozan, açılış konuşmasında inovasyonun artık hayatın her alanında var olduğunu ve çok hızlı bir şekilde tüketilir hale geldiğini belirti. Zorbozan, “İnovasyonun yarattığı değer, hayata ve insana ne kadar dokunduğu ile doğrudan ilişkili,” diyerek SAP Türkiye’nin iki senedir Ashoka Vakfı ile yürüttüğü, genç sosyal girişimciler için destek programı Hızlan FarkYarat’ın bu seneki finalistlerini tanıttı.

Ashoka Vakfı Ülke Temsilcisi ve Vakıf Direktörü Zeynep Meydanoğlu’nun da katılımıyla, Mesut Keskin (E-Bursum), Phil Weidmann (Kiron Açık Yükseköğretim Projesi), Özge Özmen (Social Maker Lab), Damla İşeri (Aşkını Başka Dilde Anlat) ve Zafer Elcik (Otsimo) projelerini SAP İnovasyon Forum ziyaretçilerine anlattılar. SAP Türkiye’nin kurumsal sosyal sorumluluk programı Hızlan FarkYarat, dezavantajlı gençlerin teknolojinin sunduğu avantajlarla daha iyi eğitim alabilmelerini, kariyerlerinde yükselebilmeleri için gerekli donanımı elde edebilmelerini hedefleyen projelere destek veriyor. *

Dijital Dönüşümün Formülü: Hisset, Öğren, Aksiyon Al

Türkiye’den ve dünyadan öne çıkan başarı hikayelerinin ele alındığı oturumda SAP Türkiye Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Uğur Candan şunları ifade etti: “Dijital dönüşüm bugün her 10 kurumdan 8’inin ajandasında. Ancak bu kurumların sadece yüzde 20’si bu dönüşümü nasıl gerçekleştireceğini biliyor. Dijital dönüşümün formülü, hissetmek, öğrenmek ve aksiyon almaktan geçiyor. Tıpkı bir elin beş parmağının uyum içerisinde hareket etmesi gibi, şirketler de çalışanlarını ve iş güçlerini, tedarik zincirlerini, müşteri deneyimlerini, Nesnelerin İnternetini bulut platformlarının sunduğu avantajlarla birleştirip uyum içerisinde çalıştırabildikleri sürece dönüşümü tam anlamıyla hayata geçirebilecekler. Bu vizyonla SAP Türkiye olarak dijital dönüşümün lokomotifi olacak çözümler geliştiriyoruz. En yeni ve inovatif teknolojileri kullanarak Türkiye’de iş dünyasının rekabet gücünü global pazarlarda artırmasını destekleyen projelere öncülük ediyoruz. Teknopark İstanbul’da yer alan SAP Development Center’da geliştirdiğimiz SAP HANA Vora, SAP’nin Sanayi 4.0 yaklaşımının büyük veri altyapısının ve akıllı makineler devriminin temel yapı taşlarından birini oluşturuyor.  SAP HANA Vora ile kurumların sahip oldukları veriyi anlamlandırma, öğrenme ve gerçek zamanlı aksiyon almaları mümkün hale gelecek.’’

SAP İnovasyon Forum’da SAP Türkiye Satış Destek Direktörü Ahmet Engin Tekin’in yönetiminde, inovatif çalışmalarıyla öne çıkan start up’lar Trendbox, RetailCake ve Somatech’ın katılımıyla özel bir panel de gerçekleştirildi.

Trendbox Kurucu Ortağı Arman Aker, yaptıkları çalışmalarla ilgili olarak, organize ve organize olmayan bakkal ve küçük market gibi geleneksel gıda perakendecilerinin satış verilerini gerçek zamanlı analiz etmelerini sağlayarak pazar trendlerini anlık raporlayan bir çözüm sunduklarını aktardı.

RetailCake Kurucu Ortağı Barış Çakar, RetailCake’in ülkemizde faaliyet gösteren e-ticaret sitelerinden topladığı verileri, dinamik perakende sektöründe anlamlı aksiyonlara dönüştürecek bir çözüm geliştirdiğini belirtti. Bu çözüm, özellikle giyim ve ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren firmalara ticari platformlar üzerinden rakip ürünlere dair tüm bilgileri toplayarak anlık rekabet analizi sunuyor.

Somatech Kurucu Ortağı Yücel Saygın ise Türkçe metinlerde duygu analizi yapabilen ve elde edilen analizlerle şirketlerin müşteri ilişkileri süreçlerine katkıda bulunmayı hedefleyen bir çözüm geliştirdiklerinin altını çizdi.

SAP, Başarılı Projeleri Ödüllendirdi

SAP İnovasyon Forum’da yılın başarılı dijital dönüşüm projelerine imza atan firmalar ödüllerini, SAP Türkiye Satış Direktörü Musa Zorbozan’dan aldı.

Bulut Dönüşüm Ödülü’nü Rönesans Holding adına İnsan Kaynakları Müdürü Hakan Göksu alırken, Satış Performans Yönetimi Dönüşüm Ödülü’nü Vakıf Emeklilik Pazarlama Yönetimi Bölüm Müdürü Mehmet Bülent Özkal ve Tahsilat Müdürlüğü Birim Müdürü Zehra Görmek aldı. Petkim Petrokimya Holding A.Ş. adına Ali Ekber Aslan Tedarik Zinciri Dönüşüm Ödülü’nü alırken, Brisa adına da E-Ticaret Müdürü Filiz Öztürk ve Proje Yöneticisi Ayşe Tuncaboylu Müşteri Deneyimi Ödülü’nü aldı. Bunun yanı sıra Analitik Dönüşüm Ödülü Aydınlı Grup Genel Müdürü Osman Şentürk’e takdim edilirken, Mobil Dönüşüm Ödülü Vestel Genel Müdürü Tarkan Tekcan’a ve HANA Platformu Dijital Dönüşüm Ödülü Tüpraş Kurumsal Bilişim Çözümleri Müdürü Hakan Şahin’e takdim edildi.