Şişecam Kimyasallar Grup’un bütçe süreçlerinde SAP BPC ile verim arttı

Şişecam Topluluğu’nun dört ana iş kolundan birini temsil eden ve 5 ülkede üretim yapan Kimyasallar Grubu, METRIC danışmanlığında hayata geçirdiği yeni bütçe altyapısı ile bütçe süreçlerinde önemli ölçüde zaman ve verimlilik artışı sağladı. Şişecam Kimyasallar’ın bütçe süreç çalıştırmaları toplamda 2 saate, mali tabloların oluşturulması 18 dakikaya, tüm gider süreci ise 20 dakikaya düşürüldü.

2011 yılından bu yana SAP BPC versiyon 7.5 altyapısını kullanan Şişecam Kimyasallar, önceki altyapıda bütçe verilerini manuel olarak girdiği için daha uzun bir bütçe hazırlama döneminden geçiyordu. Altyapısını SAP BPC 10.1 ile güncellemek için harekete geçen Şişecam Kimyasallar, METRIC ile altyapısını yenileme kararı aldı. Beş ay gibi kısa bir sürede grubun Türkiye’deki Oxyvit Kimya ve Soda Sanayi şirketleri ile Bosna Hersek’deki Soda Lukavac şirketinde aynı anda hayata geçirilen yeni SAP BPC 10.1 (Bütçe Planlama ve Konsolidasyon) altyapısı; parametre, gelir, üretim, satınalma, gider, yatırım, finansman, maliyet planlamalarının yapılmasında ve mali tabloların oluşturulmasında kullanıldı.

Proje sayesinde Şişecam Kimyasallar’ın bütçe süreçlerinde önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlandı. Çok detaylı bir bütçeleme sürecinden geçen Şişecam Kimyasallar, bu zaman tasarrufunu bütçe kapsamını değiştirmeden elde etti. Bütçe süreçlerini kısaltmakla da kalmayan grup, bütçe ile ilgili beş yıllık projeksiyonu yapılabilir performansa sahip bir altyapıya da kavuştu.

Hayata geçirilen projenin ardından Şişecam Kimyasallar’ın bütçe süreç çalıştırmaları toplamda 2 saate, mali tabloların oluşturulması 18 dakikaya, tüm gider süreci ise 20 dakikaya düşürüldü. Yeni bütçe altyapısındaki kullanıcı dostu menüler, bütçe sistemini daha kolay yönetebilir duruma getirdi. Ayrıca yeni altyapının Türkçe dışında Boşnakça ve İngilizce gibi çoklu dil desteğine sahip olması Şişecam Kimyasallar’ın yurtdışı operasyonlarındaki bütçe çalışmalarını da hızlandırdı.

Hayata geçirdikleri proje ile ilgili değerlendirmede bulunan Şişecam Bilgi Teknolojileri bünyesinde Uygulama Uzmanı ve Proje Yöneticisi Esen Özkan Barut, “Yeni altyapımız ile bütçe süreçlerinde karşılaştığımız tüm sorunları ortadan kaldırdık. Bu da sürecimizi çok hızlandıran bir unsur oldu. Burada en büyük avantajımız zaman ve insan gücü kazancı oldu. Elde ettiğimiz bu verimlilik sayesinde iş gücümüzü başka alanlara yönelterek daha üretken bir yapıya kavuştuk. METRIC bu yazılımın daha farklı kurgulanabileceğini ve kullanılabileceğini, daha kolay kullanım şartları sunabileceğini gösterdi. Projeyi METRIC ile yürütmek bizim için büyük bir şans oldu.” dedi.

METRIC Yönetici ortaklarından Barış Çekiç ise yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “50 ülkeye ihracatı ve 13 ülkedeki faaliyetleriyle gerçek anlamda küresel bir oyuncu haline gelmiş Şişecam Topluluğu’nun 5 ülkede ve 20’nin üzerinde tesiste üretim yapan Kimyasallar Grubu’nun bütçe altyapısını hayata geçirmiş olmaktan gurur duyuyoruz. Bu denli büyük bir yapının bütçe altyapısını yenilemek için karşılıklı olarak kurduğumuz ekipler mükemmel bir sinerji ortaya koyarak çalıştı. Kısa sürede hayata geçirdiğimiz bu proje sayesinde ülkemizin yurtdışındaki önemli temsilcilerinden biri olan Şişecam Kimyasallar’ın bütçe süreçlerini hızlandırıp, iş süreçlerine verimlilik katmış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”