SOCAR Türkiye, Taha Giyim ve KAT Mekatronik, SAP BPC ile bütçe süreçlerini iyileştirecek

SAP çözümlerinde edindiği deneyimi farklı endüstrilerin hizmetine sunan IBSS, bütçe planlama ve konsolidasyon odaklı SAP BPC’de de üç yeni projeye imza attı. Enerji alanında SOCAR Türkiye, üretimde ise Taha Giyim ve Kat Mekatronik IBSS danışmanlığında SAP BPC projelerini uygulamak üzere ilk adımları attı.

Enerji piyasasının önemli oyuncularından SOCAR Türkiye, SAP BPC projesi sonucunda entegre bir bütçe sistemi altyapısı oluşturmayı hedefliyor. Proje tamamlandığında, SOCAR Türkiye bünyesindeki her departman kendi bütçelerini kolayca oluşturup sisteme girecek; böylece bütçe planlama süreci tek ortamda, tutarlı verilerle ve optimum şekilde tamamlanabilecek. Ayrıca İnsan Kaynakları bütçesi personel bazında puantajlardan hesaplanacak ve SOCAR Türkiye Holding’de oluşan giderler, puantajlar yardımı ile diğer şirketlere de yansıtılacak. SAP BPC’nin farklı varsayımlar üzerinden simülasyonlar yapmak ve farklı bütçe versiyonlarını karşılaştırmak gibi özellikleri de SOCAR Türkiye’nin bütçe planlama süreçlerine esneklik ve verimlilik kazandıracak.

2000 yılından bu yana konfeksiyon üretimi yapan Taha Giyim ise Türkiye’nin en bilinen markalarından LC Waikiki’nin tedarikçisi olarak faaliyet gösteriyor. Taha Giyim, bütçe süreçlerini daha verimli şekilde yönetmek üzere SAP BPC uygulamasına geçmeye ve bu süreci IBSS uzmanlığıyla yürütmeye karar verdi. Projeyle, Taha Giyim çalışanları ve yöneticileri, bütçe süreçlerinde kişisel yetki, rol ve sorumlulukları kapsamında doğru bilgiye sürekli ve anında ulaşabilecek. SAP BPC üzerinde entegre bir bütçe sisteminin kurulmasıyla, şirketin iş süreçleri sektörün durumuna, ihtiyaçlara ve hedeflere göre uyarlanabilir hale gelecek, böylece verimlilik artacak. SAP BPC’nin kazandıracağı esneklik, bütçesel anlamda değişimlere çok daha kolay uyum sağlanmasına ve Taha Giyim’in tüm bütçe süreçlerinde veri tutarlılığının elde edilmesine imkan verecek. Bütçe raporlaması da kurulan bu bütçe sisteminin üzerinde gerçekleştirilecek.

Yaratıcı teknoloji kullanımı ve kaliteli ürünleriyle otomotiv sektöründe dünyanın önde gelen markalarına hizmet veren Kat Mekatronik de SAP BPC ile esnek, entegre, merkezi ve hızlı bütçe planlama ve kontrol süreçleri elde edecek. IBSS ekibi ile Kat Mekatronik yetkilileri tarafından projenin kavramsal tasarımının tamamlanmasının ardından geliştirme çalışmaları başlatılacak. Test sürecinin ardından Eylül 2016’da tamamlanıp canlı kullanıma alınması planlanan proje sonucunda, SAP BPC çözümü Kat Mekatronik’e bütçe süreçlerinde simülasyon imkanı tanıyacak. Böylece bütçe planları mevcut durumlara ve beklentilere göre esnek bir şekilde revize edilebilecek; ayrıca versiyon yönetimi ve veri tutarlılığı sağlanacak. SAP BPC’nin esnek mimarisi sayesinde gelecekteki olası iş modeli değişimlerinde de bütçe planlama süreçleri yeni modellere uyumlu hale getirilebilecek.