TEB Cetelem’in raporlama çalışmaları SAP BO ile yarım günde tamamlanıyor

1995 yılında kurulan ve tüketici finansmanı sektöründe faaliyet gösteren TEB Finansman AŞ (TEB Cetelem), 2007’den bu yana TEB BNP Paribas iştiraki olarak çalışmalarına devam etmektedir. Taşıt kredisi alanında uzmanlaşan TEB Cetelem, Türkiye’nin seçkin otomobil markaları ile kurduğu iş ortaklıkları ile müşterilerine birinci ve ikinci el otomobiller ve motosikletler için taşıt kredisi sunmaktadır. Yüksek teknolojik alt yapısı ile yenilikçi ürünler geliştirerek her geçen yıl daha da büyüyen TEB Cetelem raporlama altyapısını METRIC danışmanlığında yeniledi. Hayata geçirilen proje ile SAP BusinessObjects (BO) iş zekası platformunun 4.1 versiyonuna geçen TEB Cetelem en son teknolojilere uyumlu ve daha görsel bir raporlama altyapısına kavuştu.

TEB Cetelem, raporlama sürecini hızlandırmak ve daha da basitleştirmek için METRIC ile bir çalışma başlattı. Yaklaşık 2 ay süren çalışmanın ardından TEB Cetelem, raporlama süreçlerinde performans artışı yaşarken aynı zamanda sayısı 3 bin 600’ü bulan raporları 270’e kadar düşürerek bunları yeni altyapıya taşıdı. Yeni altyapı ile çalışanlar daha stabil bir ortamda daha performanslı raporlama yapabilirken, aynı zamanda SAP BO 4.1’in üstün özelliklerinden biri olan görselliği öne çıkarılmış raporlar da hazırlayabilir duruma geldi. Raporlama süreçlerinin tamamen SAP BO üzerine taşınmasının yanı sıra birden fazla birimin kullandığı raporlar için rapor ve ünite bazlı yetkilendirme yapılabilirken rapor portföyü doğrudan SAP BO üzerinden çekilebilir hale de getirildi. Tüm bunların yanı sıra pazarlama ekibinin aylık 4 güne varan rapor çalışmaları yarım güne düşürülürken tahsis ekibi için ise aylık 2 gün kazanç sağlandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan TEB Cetelem Sistem Geliştirme Müdürü Selma Yaldız, “METRIC ile 2011 yılından bu yana birlikte çalışıyoruz. O dönemden itibaren SAP BO raporlama konusunda vizyoner yaklaşımından ve danışmanlığından memnun kaldığımız için bu projede de kendileri ile birlikte çalıştık. METRIC ile hayata geçirdiğimiz yeni projemiz sayesinde daha verimli ve performanslı bir altyapıya sahip olmakla kalmadık, aynı zamanda geçiş sırasında yapılan analiz çalışmaları ile iş süreçlerimizi daha da iyi bir hale getirdik. Ayrıca SDK geliştirmeleri sayesinde kurum içinde kendi geliştirdiğimiz uygulamaları da sisteme entegre edebiliyoruz.” dedi.

METRIC Çözüm Mimarı Mustafa Saka ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “METRIC olarak kurduğumuz bu yeni altyapı sayesinde TEB Cetelem, kurum içinde ürettiği verileri rahatlıkla kullanabilecek ve bu verileri daha verimli bir şekilde iş süreçlerinin bir parçası haline getirebilecek. Hayata geçirdiği projeler ve geliştirdiği uygulamalar ile Türkiye’nin önde gelen tüketici finansmanı şirketlerinden birine dönüşmüş olan TEB Cetelem’e güçlü bir raporlama altyapısına geçiş konusunda vermiş olduğumuz destekten dolayı mutluluk duyuyoruz.”