Tofaş’ın “Simplicity, Mobility, Transparency” stratejisinin en temel adımı: Tofaş SAPIente Hana Migration projesi

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında olan Tofaş, yılda 400 bin araçlık üretim kapasitesi ve yaklaşık 10 bin çalışanı ile Türkiye’nin hem binek otomobil hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi.

Teknolojik gelişmeler, artan üretim kapasitesi, gerçek zamanlı rapor ihtiyacı gibi nedenlerle mevcut sistemlerini Detaysoft danışmanlığında SAP HANA platformuna taşımaya karar veren Tofaş, kurumsal kaynak planlama yazılımı olarak uzun süredir SAP ERP sistemini kullanıyordu.

Tofaş’ın “Simplicity, Mobility, Transparency” IT stratejisinin en temel adımlarından biri olan SAP HANA’nın veritabanı, bellek-içi çalışan yapısı sayesinde, şirketin mevcut ve gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarını karşılamak için benzersiz bir ortam sunuyor.

IT stratejilerine uygun olarak SAP sistemlerinin daha şeffaf, mobil ve kolay kullanılabilir olması amaçlarıyla “SAPIente Digital Renovation” projesini başlattıklarını belirten Tofaş ERP Uygulamaları Yöneticisi Mahir Genç, sözlerine şöyle devam ediyor: “Her geçen gün artan üretim kapasitesi ve buna bağlı olarak IT ihtiyaçlarının artmasıyla sistemlerin yetersiz kaldığı performans ihtiyaçlarını karşılamak ve bununla beraber müşteri memnuniyetini artırmak ana hedefimiz oldu. Bu kapsamda, 300’den fazla akışın aktif olarak koştuğu projeyi herhangi bir hizmet kesintisi yaşamaksızın, plana %100 uyum göstererek gerçekleştirdik.”
Proje ile SAP Türkiye’den “Yılın Veritabanı Dönüşüm Ödülü”nü aldıklarını belirten Genç, “Dijital dönüşüm adına önümüzdeki dönemde çok sayıda proje Tofaş bünyesinde hayat bulacak” dedi.

TOFAŞ, Detaysoft danışmanlığında gerçekleştirdiği proje ile iş süreçlerini optimize ediyor

Dijital dönüşüm kapsamında başlanan bu projeye, Türkçede “bilgin” anlamına gelen “SAPIente” isminin verildiğini belirten Detaysoft Proje Yöneticisi Yahya Turan ise proje hakkında şu bilgileri veriyor: “Detaysoft bünyesindeki ekip arkadaşlarımın yetkinliği, sektörel ve ERP dönüşüm referanslarımız, SAP S/4 HANA konusundaki uzmanlığımız ve Tofaş ekibi ile uyumlu iş birliğimiz sayesinde altı ay içerisinde tamamlanan projede Tofaş ve Detaysoft çalışanlarından 205 kişi etkin olarak görev aldı. Proje kapsamında SAP HR Portal, PI, BO (BW\BPC), HR ve ECC en son versiyona getirildi. SAP BI (BW\BPC), HR ve ECC sistemlerinin veritabanlarının SAP HANA geçişi sağlandı.

Bu sayede, iş süreçlerinin  optimizasyonu, yeni SAP sistemlerinin sunduğu fonksiyonalitelerin kullanılmaya başlaması, sistemlerin daha yalın ve standartlara uygun hale getirilmesi, web tabanlı arayüzlere geçiş ile mobilden dahi birçok sürecin yönetilmeye başlaması, kullanıcı deneyiminin artması, gerçek zamanlı raporlama ve analiz yapılabilmesi, ay kapanış süreci dahil birçok sürecin hızlandırılması gibi başlıklarda Tofaş’ın Simplicity, Mobility, Transparency stratejisi için gereken ilk adımlar atılmış oldu.”