Turkcell, SAP BusinessObjects Dashboard’larını başarıyla güncelledi

Kurumsal ve bireysel müşterilerine en hızlı ve kesintisiz hizmeti sunmayı hedefleyen, sektörünün global oyuncusu olan Turkcell, SAP BusinessObjects çözümlerini uygulama aşamasında D-CAT Technologies iş zekası ekibiyle çalışmayı tercih etti.

Mayıs 2015’te başlayan proje, Turkcell içerisinde yer alan SAP BusinessObjects dashboard’larının revize edilmesi ve gerekirse yenilenmesi veya yenilerinin geliştirilmesini hedefliyordu. Toplam 5 fazdan oluşan projenin ve ilk fazı, 60 günlük bir çalışma ile D-CAT Technologies iş zekası ekibi tarafından tamamlandı.

Projenin ilk aşamasında, Turkcell’in mevcut dashboard’larında atıl olan, kullanılmayan veya hatalı çalışan kısımlar düzenlendi ve müşterilerin hızlı bir şekilde uygulamalara bağlılığı sağlandı. Ardından SAP BusinessObjects Dashboard ile geliştirilmiş olan dashboard’lara güncel KPI’lar eklenerek müşterinin ilgisi sağlandı.

Başlatılan proje ile ilk fazda Turkcell süreç sahipleri kendileri için önemli olan KPI’ları hızlı ve görsel gücü yüksek bir arayüzle izleme imkanına kavuştu. Yeni eklenen KPI’lar ve değişen arayüz, daha kolay ve kullanışlı ekranlar sunmaya başladı. Yapılan geliştirmelerin mobil ortamlarda da görüntülenebilmesi ise projeye ayrı bir katma değer kazandırdı.

Kendi altyapısını kurmak üzere fiber optik yatırımlarına hız kesmeden devam eden Turkcell, Türkiye’de evlere kadar 1000 Mbps’ye varan hızlarda internet erişimi sağlayan ilk telekomünikasyon operatörü oldu. Türkiye’de internet erişiminin öncüsü Turkcell’in yatırımları sonucunda Türkiye, dünya fiber internet ligine girdi. Avrupa’nın en önemli pazar araştırma ve danışmanlık firmalarından IDATE’in Avrupa Eve Kadar Fiber İnternet Konseyi (FTTH Council Europe) için hazırladığı son raporda Türkiye, Turkcell’in 2011 yılının son 6 ayında fiber internette 70 binin üzerinde yeni abone sayısıyla, Avrupa’nın ilk 5’i sıralamasında İspanya ve Hollanda’yı geride bırakarak üçüncü sırada yer aldı.